Liban: solidarni z syryjskimi uchodźcami

Maronici w Libanie odchodzili dzień solidarności z uchodźcami z ogarniętej wojną domową Syrii.

27 stycznia 2013 r. na wszystkich Mszach w kościołach maronickich w Libanie modlono się w intencji pokoju w Syrii oraz za ofiary tamtejszego konfliktu. Zorganizowano też kwestę na rzecz syryjskich uchodźców. Tak obchodzono dzień solidarności, o który zaapelował maronicki patriarcha Béchara Boutros Raï. W inicjatywę włączyły się także szkoły i instytucje akademickie, gdzie zbierano darowizny dla przymusowych emigrantów z Syrii, niezależnie od ich przynależności religijnej.

Kard. Rai wezwał do modlitwy o pokój „w Libanie, Syrii i we wszystkich krajach arabskich”, tak, aby Pan „natchnął lokalnych i międzynarodowych przywódców do poszukiwania pokojowych sposobów położenia kresu przemocy i wojny, aby znaleźć właściwe rozwiązanie”. Dla chrześcijan – przypomina patriarcha – niesienie pomocy to nie tylko udział w szlachetnej akcji humanitarnej, ale także odpowiedź na wezwanie Jezusa.

Według danych ONZ na terytorium Libanu przebywa ok. 220 tys. syryjskich uchodźców. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej – prawdopodobnie ponad 400 tysięcy. Wielu z nich żyje w trudnych warunkach, które stają się jeszcze bardziej nie do zniesienia z powodu ostrej zimy – zwraca uwagę ks. Simon Faddoul kierujący libańską Caritas.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama