Wielka międzyreligijna modlitwa o pokój będzie miała miejsce wieczorem na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie. Benedykt XVI zapowiedział, że włączy się duchowo w to wydarzenie. 25 lat temu w tym samym miejscu modlił się za ofiary obozów koncentracyjnych i innych miejsc masowej zagłady Jan Paweł II.
Inicjatorami międzyreligijnej modlitwy jest młodzież z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jak podkreśla przewodniczący zarządu Fundacji, ks. Jan Drob niezapominając o przeszłości młodzi chcą nieść w przyszłość pokój.
„To jest wyjątkowa rzecz. W modlitwie będą uczestniczyli grekokatolicy, prawosławni, żydzi, protestanci. Nabożeństwo poprowadzi metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. 25 lat temu Majdanek gościł Jana Pawła II. Modlił się on za tych, którzy w tym miejscu zginęli” – przypomina ks. Drob i dodaje, że właśnie z tej papieskiej modlitwy zrodziła się idea stypendystów. Stąd inicjatywa ponowienia tej wielkiej modlitwy właśnie na Majdanku.
Wieczorne spotkanie podzielono na dwie części. „Pierwsza to modlitwa za tych wszystkich, którzy zginęli na Majdanku oraz w wielu innych nazistowskich obozach zagłady w całej Europie. Chcemy objąć modlitwą także tych, którzy ginęli w miejscach kaźni II wojny światowej. Chcemy pamiętać o tych z Katynia i z Miednoje oraz z wielu innych miejsc gdzie ginęli nie tylko Polacy, ale ludzie z całego świata” – mówi ks. Drob. Druga część spotkania, to wspólna modlitwa o pokój. „Jakie to jest piękne, kiedy młodzi ludzie chcą się wspólnie modlić właśnie w tej intencji. Myślę, że to wołanie o pokój jest bardzo ważne” – podkreśla przewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Międzyreligijna modlitwa o pokój odbędzie się przy Pomniku Walki i Męczeństwa na Majdanku. Weźmie w niej udział 1300 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.