Podobnie jak w przypadku Syrii, Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, Libanu, Afganistanu, Ukrainy i Ziemi Świętej w latach 2013-2023, Franciszek wzywa do dnia modlitwy i postu, aby przywołać dar pokoju, w przyszły poniedziałek, w pierwszą rocznicę ataku terrorystycznego Hamasu na Izrael. Zapowiedział też wizytę dzień wcześniej, 6 października, w Bazylice Santa Maria Maggiore, aby odmówić różaniec i modlić się do Matki Bożej, prosząc o udział wszystkich członków Synodu Biskupów.
Pośród rosnących napięć na bliskowschodniej beczce prochu, pośród bomb i pocisków, które nadal spadają na „męczeńską” Ukrainę, pośród wielu małych i dużych konfliktów, które ranią i głodzą ludy Afryki, podczas gdy, krótko mówiąc, „wichry wojny i pożary przemocy nadal pustoszą całe ludy i narody”, papież wzywa do „broni” postu i modlitwy - tych, które Kościół wskazuje jako potężne - miliony wierzących na całym świecie, aby błagać Boga o dar pokoju w świecie znajdującym się obecnie na skraju przepaści. Papież uczynił to na zakończenie uroczystej Mszy św. na Placu św. Piotra na otwarcie drugiej sesji Zgromadzenia Ogólnego, ogłaszając Dzień Modlitwy i Postu w intencji pokoju na świecie w dniu 7 października, w pierwszą rocznicę masakry dokonanej przez Hamas w Izraelu, która eksplodowała brutalnością obserwowaną w Ziemi Świętej przez ostatni rok. „Proszę wszystkich o przeżycie dnia modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie” – wezwał papież.
Błaganie w Bazylice Santa Maria Maggiore
Pod koniec homilii papież zapowiedział wizytę w Bazylice Santa Maria Maggiore, aby wznieść błaganie o pokój do Matki Bożej. Duchowe spotkanie, o udział w którym poprosił wszystkich członków Synodu Biskupów. „Aby wyprosić u wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny dar pokoju, w przyszłą niedzielę udam się do Bazyliki Santa Maria Maggiore, gdzie odmówię Różaniec Święty i skieruję do Maryi Panny serdeczną prośbę” – powiedział Franciszek.
Czuwanie w intencji „umiłowanej Syrii” w 2013 r.
Dni postu i modlitwy za ziemie rozdarte przemocą są stałym elementem pontyfikatu papieża Bergoglio. Sześć miesięcy po wyborze na papieski urząd, 7 września 2013 r., papież z Argentyny zgromadził tysiące ludzi na Placu św. Piotra, aby modlić się, z pochodniami, świecami i flagami, prosząc o pokój „w umiłowanym narodzie Syrii, na Bliskim Wschodzie, na całym świecie!”. Syria stanęła wówczas w obliczu możliwości wybuchu zaciekłej wojny, która radykalizowała się już od ponad roku i zaostrzyła po ataku na cywilów z użyciem gazu paraliżującego. Konflikt na szczęście nigdy nie wybuchł. Z placu, serca chrześcijaństwa, dzień wcześniej rozległ się cichy okrzyk. „Udoskonaliliśmy naszą broń, nasze sumienie zasnęło, uczyniliśmy nasze powody do usprawiedliwiania się bardziej subtelnymi. Przemoc, wojna przynoszą tylko śmierć, mówią o śmierci! Wojna jest zawsze klęską ludzkości” – mówił Franciszek.
Razem dla Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego
Również w 2017 roku papież z energią i troską wezwał chrześcijan do podjęcia natychmiastowych działań w formie modlitwy i postu w intencji Sudanu Południowego i Demokratycznej Republiki Konga. Te dwa afrykańskie narody, które sam papież odwiedził w styczniu i lutym 2023 r., były i nadal są nękane głodem, wyzyskiem, emigracją i przemocą. W Bazylice Watykańskiej odbyło się wielkie czuwanie, któremu towarzyszyły marsze i demonstracje. Był to pierwszy piątek Wielkiego Postu, a papież i Kuria Rzymska zakończyli rekolekcje. Tego dnia Franciszek zaprosił również chrześcijan innych Kościołów i wyznawców innych religii do udziału w wydarzeniu, „w sposób, jaki uznają za najbardziej odpowiedni, ale wszyscy razem”.
Kościół zjednoczony dla Libanu, kraju „przesłania... udręczonego”
Ta sama formuła została użyta do zaproszenia braci i sióstr innych wyznań na wielki dzień dla Libanu, zwołany na 4 września 2020 r., kiedy świat zmagał się z ożywieniem po niszczycielskiej pierwszej fali pandemii Covid-19, a dokładnie miesiąc wcześniej ze zdumieniem obserwował eksplozję w porcie w Bejrucie. Jej niszczycielskie konsekwencje nadal ponosi Kraj Cedrów, już obciążony kryzysem politycznym, społecznym i gospodarczym, a teraz atakowany przez izraelskie naloty, dlatego papież w ostatnią niedzielę określił go jako „udręczone przesłanie”. Franciszek ogłosił Powszechny Dzień Libanu dwa dni wcześniej, podczas audiencji generalnej 2 września. Z księdzem z libańską flagą u boku, papież zaapelował do polityków i przywódców religijnych: „Zaangażujcie się ze szczerością i przejrzystością w dzieło odbudowy, porzucając partykularne interesy i patrząc na wspólne dobro i przyszłość narodu”.
W modlitwie za Afganistan
Jeszcze w 2021 roku, tego dramatycznego dla Afganistanu lata, przytłoczonego brutalnym powrotem do władzy talibów, atakami i desperacką ucieczką setek ludzi, Franciszek z Pałacu Apostolskiego na Anioł Pański - ale także na swoim koncie na Twitterze @Pontifex - prosił wiernych na całym świecie o zgromadzenie się na modlitwie i post. „Apeluję do wszystkich o wzmożoną modlitwę i praktykowanie postu. Modlitwa i post, modlitwa i pokuta, teraz jest na to czas. Mówię poważnie, zintensyfikujcie modlitwę i praktykujcie post, prosząc Pana o miłosierdzie i przebaczenie” – powiedział Franciszek.
Dramat Ukrainy
Dzień 2 marca 2022 r., Środa Popielcowa, pozostaje wyryty w zbiorowej pamięci, kiedy papież poprosił Kościół powszechny o zintensyfikowanie postu i modlitwy skierowanej przede wszystkim do Maryi Panny, Królowej Pokoju, aby mogła „uchronić świat przed szaleństwem wojny”. Dramatycznie realistyczne słowa zaledwie tydzień po pierwszym rosyjskim ataku na Kijów, który rozpoczął horror - trwający już od ponad dwóch lat - w Ukrainie. „Błagam wszystkie zaangażowane strony, aby powstrzymały się od wszelkich działań, które powodują jeszcze więcej cierpienia ludności, destabilizując współistnienie między narodami i dyskredytując prawo międzynarodowe” – wzywał Franciszek.
Był to pierwszy z setek apeli wznoszonych do nieba podczas tych lat wojny w „męczeńskim” kraju, powierzonym wraz z Rosją Niepokalanemu Sercu Maryi podczas uroczystości w Bazylice św. Piotra 25 marca 2022, w której uczestniczyły tysiące wiernych obecnych w bazylice i łączących się wirtualnie z całego świata.
Czuwanie w Bazylice św. Piotra w „ciemnej godzinie” dla ziemi Jezusa
Wreszcie, dzień „zatrzymania się” i przywołania daru pokoju poprzez modlitwę i postu, papież wezwał na 27 października 2023 r., dwadzieścia dni po horrorze, który wybuchł w Ziemi Świętej i w ostatnich dniach pierwszej sesji Synodu Biskupów. Z tej okazji papież zorganizował czuwanie w Bazylice św. Piotra, nazwane „Pacem in Terris”, w którym wzięli udział członkowie Synodu Biskupów, ale także przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich i religii. Papież tego wieczoru ukląkł u stóp „Matki” w czasie, który określił jako „ciemną godzinę” dla świata.
„Teraz, Matko, ponownie przejmij inicjatywę; przejmij ją za nas, w tych czasach rozdartych konfliktami i zniszczonych bronią. Zwróć swoje miłosierne spojrzenie na rodzinę ludzką, która zgubiła drogę pokoju, która wolała Kaina od Abla i tracąc poczucie braterstwa, nie znajduje atmosfery domu. Wstawiaj się za naszym światem w niebezpieczeństwie i zamęcie. Naucz nas przyjmować i troszczyć się o życie - każde ludzkie życie! - i odrzucać szaleństwo wojny, która sieje śmierć i przekreśla przyszłość” – powiedział Franciszek.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.