Wykładowcy katolickiej nauki społecznej dyskutują nt. kryzysu demograficznego.
"Kościół wobec kryzysu demograficznego w Polsce" to temat trzydniowej konferencji naukowej, która dziś kończy się w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie-Falenicy. Zorganizowała ją Sekcja Wykładowców Katolickiej Nauki Społecznej.
W trakcie debaty zwrócono uwagę na przyczyny pogłębiającego się w Polsce spadku dzietności. Zdaniem prelegentów należy ich upatrywać w coraz trudniejszych warunkach ekonomicznych, destabilizacji rynku pracy oraz zmianach kulturowych, które wpływają na sposób postrzegania rodziny i prokreacji.
Zdaniem ks. dr Józefa Młyńskiego z UKSW „nie grozi nam zapaść demograficzna, jeśli przekształcimy mentalność współczesnego człowieka ukazując kwestie dzietności jako ważny element życia chrześcijańskiego”.
Zwrócił on jednocześnie uwagę, że Kościół katolicki nieustannie podejmuje wysiłki na rzecz rodziny i prokreacji na płaszczyźnie religijnej, kultycznej, ekonomicznej i społecznej tworząc np. takie ośrodki jak Caritas, świetlice środowiskowe, Domy Samotnych Matek, czy w końcu poradnie życia rodzinnego. Zdaniem prelegenta, takie specjalistyczne ośrodki formacji z wykwalifikowaną i kompetentną kadrą powinny znaleźć się dziś w centrum duszpasterskiej troski biskupów i kapłanów, swego rodzaju "oczkiem". -Trzeba docenić poradnie życia rodzinnego i na nowo odczytać ich rolę. Są one bowiem dla małżonków i narzeczonych swego rodzaju orbitą lepszego i godniejszego życia - apelował ks. Młyński.
Obok zmiany myślenia, zdaniem Teresy Kapeli ze Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus", trzeba także zmienić „język, jakim posługujemy się mówiąc o rodzinie i prokreacji”. - Często w Kościele używa się tych samych stereotypów, które występują w społeczeństwie np. zaliczając rodzinę wielodzietną w krąg patologii - powiedziała prelegentka. Nie można również mówić o problemach związanych z dzietnością i prokreacją z tzw. piedestału, ale należy z cierpliwością i oddaniem towarzyszyć rodzinom wspierając je na drodze dojrzewania w swoim powołaniu - zwrócono uwagę w trakcie dyskusji.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.