„Kleryk to… Zostań nim na weekend i zobacz sam” – w akcji powołaniowej pod tym tytułem uczestniczy od wczoraj 13 kwietnia ok. 40 młodych mężczyzn, żyjąc w ciągu trzech dni zgodnie z regułami życia kleryckiego. Eksperyment, zorganizowany w Kielcach po raz drugi, potrwa do niedzieli 15 kwietnia.
„Wszystko jest wyważone, codzienna modlitwa i dawka humoru” – uważa 16-letni Mateusz Pałka, uczeń I klasy liceum w Miechowie, który chciał się przekonać na własnej skórze, „jak to jest z tym życiem kleryckim”.
Chłopcy „oswajali się” już z modlitwą brewiarzową, odwiedzili, podzieleni na trzy grupy: Dom Księży Emerytów, kielecki Karmel na osiedlu Baranówek oraz Dom Pomocy Społecznej przy ul. Wesołej. Są to miejsca, z którymi stale współpracuje kieleckie seminarium, ucząc kleryków w praktyce posługi wobec osób chorych, starszych księży, czy duchowości Karmelu.
Chłopcy uczestniczyli dzisiaj także w pracach fizycznych, sprzątając m.in. dziedziniec i seminaryjny kościół Trójcy Świętej.
Trzydniowe spotkanie, zorganizowane przez Diecezjalne Duszpasterstwo Powołań, rozpoczęło się w piątek 13 kwietnia o godz. 17. Ochotnicy przychodzili do seminarium zaopatrzeni w Pismo Święte, najpotrzebniejsze rzeczy osobiste, śpiwór i ubrania robocze oraz strój sportowy. Zostali podzieleni na grupy.
„Lista uczestników już od dawna była zamknięta ze względu na ograniczoną ilość miejsc – przyjęliśmy maksymalną liczbę gości, czyli 40 osób. 30 z nich to maturzyści, 8 licealistów i 2 studentów” – mówi KAI ks. dr Mirosław Kowalski, Diecezjalny Moderator Duszpasterstwa Powołań.
Przyznaje, że sukces pierwszej edycji podobnej akcji i pod tym samym tytułem, zorganizowanej 20-22 stycznia, zmobilizował środowisko WSD do następnej, tym bardziej, że nie wszyscy chętni mogli być przyjęci. Program się sprawdził, więc organizatorzy świadomie powtarzają przyjęty wówczas schemat.
Uczestnicy żyjąc typowym życiem kleryckim, z modlitwami od porannej jutrzni o 6.30., nauką, z wizytami w placówkach charytatywnych, uczestniczą także w konferencjach i spotkaniach o charakterze powołaniowym. Mają okazję, jak sami mówią, „zwiedzić seminarium od piwnicy aż po dach”. Dzisiaj po południu są zaplanowane nieszpory i spotkanie z bp. Marianem Florczykiem.
Wśród uczestników są mieszkańcy parafii z całej diecezji m.in. z Kielc, Kroczyc, Miechowa, Małogoszcza, Łopuszna.
Opiekuje się nimi kilkunastu kleryków oraz inicjator akcji – ks. dr Mirosław Kowalski.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.