Rusza Noc Konfesjonałów 3.0 – akcja społeczna zwracająca uwagę na duchowy wymiar Świąt Wielkiej Nocy. W czasie akcji, w kilkudziesięciu kościołach całego kraju będzie można przystąpić do spowiedzi nawet późną nocą.
W niektórych świątyniach, w okresie Wielkiego Tygodnia, spowiednicy będą czuwać w konfesjonałach przez całą noc. Akcja, organizowana jest trzeci rok z rzędu, systematycznie się rozwija.
„Noc Konfesjonałów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi i współczesnemu stylowi ich życia, w którym są bardzo zapracowani” – ocenił w rozmowie z KAI ks. Grzegorz Adamski, koordynator akcji. Jego zdaniem tym, co przyciąga ludzi do nocnych spowiedzi jest panująca wówczas cisza i spokój, dzięki czemu łatwiej o skupienie.
W tym roku, w pierwszych dniach działania portalu nockonfesjonalow.pl zarejestrowało się kilkadziesiąt parafii z największych miast Polski oraz parafia z Manchesteru w Wielkiej Brytanii.
Do akcji może włączyć się każda parafia. Wystarczy spełnić dwa warunki: umożliwić spowiadanie się minimum do północy oraz zarejestrowanie się na portalu www.nockonfesjonalow.pl. Obecnie w akcji uczestniczą już 32 kościoły, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, Płocku, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej.
Całonocnym spowiedziom towarzyszą także medytacje i czuwania, rozważania drogi krzyżowej, gorzkich żali i rachunku sumienia. „Dla mnie fenomenem tej akcji jest i to, że kilkudziesięciu księży dobrowolnie siada w nocy do konfesjonałów i, rezygnując z odpoczynku, posługuje ludziom” – zwraca uwagę ks. Adamski.
Podobnie jak w minionych latach „apogeum” Nocy Konfesjonałów przypadnie na okres Triduum Paschalnego, a więc w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek oraz z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Jednak w niektórych kościołach nocną akcję spowiedniczą zorganizowano już wcześniej, np. w Płocku odbyła się podczas ubiegłotygodniowych rekolekcji akademickich.
Tegoroczna Noc Konfesjonałów jest wspólną akcją ewangelizacyjną trzech diecezji: sosnowieckiej, archidiecezji Lubelskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Akcja rozwija się bardzo dynamicznie. „Gdyby trzy lata temu ktoś mi powiedział, że w tym roku nocna spowiedź będzie organizowana w kilkudziesięciu kościołach, to bym nie uwierzył” – wyznaje ks. Adamski. Jak tłumaczy, głównym celem akcji było wyjście w przestrzeń publiczną z orędziem o sakramencie pokuty i pojednania. „To jest w dzisiejszych czasach trudne, ale się udało a akcja została dobrze przyjęta także przez media” – ocenia koordynator.
Akcję zapoczątkowała kampania w przestrzeni publicznej, m.in. bibloardy i słupy typu CITYLIGHT oraz przekaz na wielkim ekranie LED w okolicach największych centrów handlowych w Szczecinie. Dodatkowo w Sosnowcu, Lublinie i Szczecinie wybrane kościoły oznakowano banerami wielkoformatowymi NOCY KONFESJONAŁÓW.
Wielkanocna spowiedź propagowana jest także z wykorzystaniem narzędzi online: na portalu nockonfesjonalow.pl oraz profilach społecznościowych ww.facebook.com/nockonfesjonalow, youtube.com/nockonfesjonalow. Akcję propagują też banery w portalach diecezjalnych i parafialnych.
Fotokod zamieszczony w centralnej części strony internetowej Nocy Spowiedzi ma zainteresować młodych i pomóc im niejako odkodować spowiedź z użyciem smartfona lub telefonu komórkowego. Po skierowaniu telefonu komórkowego na plakat następuje łączenie ze stroną internetową zawierająca mapkę z lokalizacjami kościołów oraz rachunek sumienia opracowany dla akcji przez o. Jacka Prusaka – teologa, jezuitę.
Strona akcji: nockonfesjonalow.pl
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.