Mieszkańcy diecezji sosnowieckiej przed samymi świętami wielkanocnymi będą mogli się wyspowiadać nie tylko w dzień w swoich parafiach
W wybranych kościołach organizowana jest bowiem po raz pierwszy Noc Konfesjonałów. W ośmiu miejscach księża będą dyżurować z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę (6 – 7 kwietnia) od godz. 20.00 do 6 rano.
Uzasadniając ten pomysł bp Grzegorz Kaszak napisał do duchownych, że „celem akcji jest przede wszystkim próba wyjścia naprzeciw ludziom zabieganym, zapracowanym, żyjącym w nieustannym pośpiechu i zwrócenie im uwagi na duchowy wymiar Świąt Zmartwychwstania Pańskiego”.
Nocna spowiedź odbywać się będzie w Będzinie (kościół Najśw. Serca Pana Jezusa), Dąbrowie Górniczej (bazylika MB Anielskiej i kościół św. Rafała Kalinowskiego), Jaworznie (sanktuarium MB Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym i kościół św. Wojciecha w centrum), Sosnowcu (kościół św. Barbary przy ul. Wawel i kościół Najśw. Serca PJ przy dworcu PKP) oraz w Olkuszu (bazylika św. Andrzeja w centrum).
- Często duchowni słyszą od wiernych, że na spowiedź nie mają czasu. Teraz ta wymówka odpadnie. Poza tym o swoim życiu duchowym niektórym łatwiej jest opowiadać właśnie w nocy – wyjaśnia ks. Jarosław Kwiecień, rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej. Dodaje, że w istniejącej 20 lat diecezji sosnowieckiej podobna akcja jest organizowana po raz pierwszy. – Skoro mamy Noc Muzeów, nocne seanse filmowe, nocny handel w hipermarketach to tym bardziej sensownym wydaje się organizowanie Nocy Konfesjonałów, aby przypomnieć, że najważniejsze przed Wielkanocą jest przygotowanie swojego wnętrza i modlitwa – dodaje ks. Kwiecień.
Na podobny pomysł po raz pierwszy wpadli amerykańscy księża w 2007 r. W Chicago wyspowiadało się wtedy w jedną noc 2,5 tys. osób. Pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa odbyła się w kwietniu 2010 roku w Szczecinie. Wyspowiadały się wtedy tysiące ludzi. Po sukcesie akcji na jej organizację zdecydowały się kolejne miasta.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.