Noce Konfesjonałów w ponad 110 kościołach

Już 110 kościołów w 60 miastach włączyło się już do akcji Noc Konfesjonałów, zapoczątkowanej 4 lata temu w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Aby parafia wzięła w niej udział, księża muszą prowadzić dyżur w konfesjonale co najmniej do północy w czasie Triduum. W Szczecinie po raz drugi nocą spowiadać będzie także abp Andrzej Dzięga.

W ubiegłym roku Noc Konfesjonałów prowadziło u siebie 99 proboszczów. Ile ostatecznie będzie w tym roku - dowiemy się po świętach, ponieważ na stronie www.nockonfesjonalow.pl zgłoszeń przybywa z godziny na godzinę. - Jeszcze 4 lata temu, gdy zaczynaliśmy tę akcję, po wstukaniu w Google "Noc konfesjonałów", otrzymaliśmy zero wyników - wspomina ks. Grzegorz Adamski, koordynator akcji. - Dziś włączają się nie tylko kolejne parafie, ale i całe diecezje. Strona internetowa jest głównie dla osób, które chcą się wyspowiadać, mogą na niej sprawdzić czy w okolicy jest kościół, który prowadzi nocny dyżur spowiednika.

Nie wszystkie parafie, w których księża prowadzą dyżur w konfesjonale "do ostatniego petenta", biorą udział w akcji, bo nie spełniają warunku związanego z terminem. Spowiedź nocna musi być w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek lub z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę. Są diecezje i parafie, gdzie takie nocne dyżury w konfesjonale odbywają się wcześniej.

- Akcja Noc Konfesjonałów wynikła z naszej obserwacji tego jak żyje współczesny człowiek - mówi ks. Adamski. - Często czas ma dopiero wieczorem, gdy skończy pracę, wtedy też ustawiają się najdłuższe kolejki przy konfesjonałach i nie każdy "zdąży" się wyspowiadać. O tym jak bardzo jest to potrzebne świadczy chociażby fakt, że jeden z księży poinformował, że w jego parafii w ciągu nocy księża wyspowiadali 4 tys. osób.

Ks. Adamski z uznaniem mówi też o zaangażowaniu samych spowiedników, którzy rezygnują z nocnego odpoczynku. - To są setki księży, np. w katedrze szczecińskiej dyżur trwa od godz. 22 do 6 rano, zaangażowanych jest 20 kapłanów - powiedział. Po raz drugi do akcji zgłosił się abp Andrzej Dzięga. - Wziął na siebie te najbardziej wymagające nocne godziny, ale nie zdradzamy w którym kościele będzie dyżurował, ogłosimy to dopiero po Nocy Konfesjonałów - dodał ks. Adamski.

W Szczecinie Noc Konfesjonałów będzie miała miejsce z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama