Udział w katechezach, praca grupowa i Eucharystia to tylko nieliczne z ćwiczeń duchowych, jakie pomagają osobom z problemem alkoholowym powrócić do Boga. W tym celu Sanktuarium Maryjne w Licheniu oferuje liczne formy wsparcia dla osób dotkniętych chorobą alkoholową – uzależnionych i współuzależnionych.
Uzdrowienie duchowe jest bowiem fundamentem prawdziwej wolności od nałogu. Stosownym momentem do tego typu dni skupienia jest Wielki Post. Dziś w Licheniu kończą się rekolekcje trzeźwościowe. Oparte są one na metodzie Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików.
„W tym roku, w czasie Wielkiego Postu – mówi ks. Robert Krzywicki MIC, Dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym – rekolekcje były poświęcone przepracowaniu swojego życia pod kątem Czwartego Kroku, czyli zrobieniu obrachunku moralnego, jakie doświadczenia w życiu spowodowały, że czuję urazy, oraz jak to wpłynęło na moje życie. I uczyliśmy się wyznawać swoje grzechy, swoje urazy, robić rachunek sumienia, robić obrachunek moralny”.
„Przyjeżdżam tu od 10 lat – mówi p. Marzena z Łodzi – dlatego, że tutaj otrzymałam pomoc i otrzymuję ją przy każdych rekolekcjach”.
Ks. Krzywicki dodaje: „Św. Jakub w swoim liście napisał: «Wyznawajcie jeden drugiemu grzechy i módlcie się nawzajem, abyście zostali uzdrowieni». Wspieramy się wzajemnie. Dzięki temu dążymy do zdrowia”.
Jest to pierwsza z dwóch serii rekolekcyjnych. Licheńskie Centrum świadczy pomoc osobom uzależnionym i współuzależnionym dzięki pracy psychologów i wolontariuszy.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.