Zakończyły się pięciodniowe rekolekcje Ojca Świętego i jego najbliższych współpracowników z Kurii Rzymskiej. Odbyły się one w Aricci pod Rzymem.
Dziś rano Franciszek odprawił tam Mszę św. za Syrię. Przekazał też w darze 100 tys. euro dla ubogich w Aleppo. Swój wkład wniosła w ten dar również Kuria Rzymska.
Na zakończenie rekolekcji Papież podziękował o. Giuliowi Micheliniemu, który w tym roku głosił rozważania.
„Tak wiele jest rzeczy, o których można by medytować, cała góra. Ale św. Ignacy mówi, że jeśli ktoś znajdzie w Ćwiczeniach Duchownych jedną rzecz, która daje pocieszenie czy strapienie, to powinien się nad nią zatrzymać i nie iść już dalej. Na pewno każdy z nas znalazł w tym wszystkim jedną czy drugą taką rzecz. A reszta się nie zmarnuje, pozostanie, wykorzysta się to kiedy indziej. I może tak być, że rzeczy najważniejsze, najmocniejsze do kogoś wcale nie przemawiają, a jedno słowo, jedno słówko przemówi o wiele bardziej. To jak w tej anegdocie o wielkim hiszpańskim kaznodziei, który po wielkim i dobrze przygotowanym kazaniu podszedł do wielkiego publicznego grzesznika, który zapłakany poprosił o spowiedź, a potem płacząc wyznawał swoje grzechy. Zdumiony spowiednik, bo znał życie tego człowieka, zapytał: «Powiedz mi, proszę, w którym momencie poczułeś, że Bóg dotyka twego serca, jakie to były słowa». – «Kiedy ksiądz powiedział: zmieńmy temat». Czasami pomagają najbardziej słowa najprostsze, a czasami te bardziej skomplikowane. Każdemu Bóg daje właściwe słowo” – powiedział Ojciec Święty na zakończenie rekolekcji.
Papież Franciszek powiedział nam, byśmy dobrze świętowali Zmartwychwstanie.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.