Msze święte, sesje wspomnieniowa i naukowa odbędą się w Lublinie w pierwszą rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego. Metropolita lubelski zmarł 10 lutego ubiegłego roku w Rzymie.
Na pierwsze spotkanie poświęcone pamięci abp. Życińskiego zaprasza już 25 stycznia Instytut Europy Środkowo-Wschodniej. - Abp Życiński był członkiem Rady Naukowej Instytutu, jego działalność i myśl przewodnią w całej rozciągłości akceptował i popierał - mówi Grażyna Płodowska z IEŚW. Podkreśla, że metropolita lubelski żywo interesował się pracami Instytutu, zwłaszcza kwestiami związanymi z innymi wyznaniami, kulturami, narodowościami, czemu dawał wyraz w wielu różnych spotkaniach, publikacjach i rozmowach.
Spotkanie wspomnieniowe zatytułowane „Jestem Józef wasz brat” – takiego zwrotu abp Życiński użył kiedyś podczas spotkania ze środowiskiem żydowskim - otworzy dyrektor Instytutu prof. Jerzy Kłoczowski. Wezmą w nim udział także: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, ks. prof. Andrzej Szostek, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu, prof. Jan Woleński z Uniwersytetu Jagiellońskiego, o. prof. Celestyn Napiórkowski, Grzegorz Polak z KAI i ks. dr Marek Słomka, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie.
Zmarłego metropolitę wspominać będą też: jego sekretarz ks. dr Tomasz Adamczyk, rzecznik prasowy ks. Mieczysław Puzewicz oraz dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” Tomasz Pietrasiewicz, reżyser Grzegorz Linkowski, dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL ks. prof. Alfred Wierzbicki oraz prezes Centrum Wolontariatu w Lublinie Jacek Wnuk.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie placówki, początek o godz. 17.00.
W dzień rocznicy śmierci, w archikatedrze lubelskiej o godz. 19.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. za duszę abp. Życińskiego, której przewodniczyć będzie jego następca. Podczas Eucharystii zostanie poświęcone epitafium arcybiskupa. Jak wyjaśnia ks. Adam Lewandowski, proboszcz archikatedry, znajdować się będzie na nim napis zawierający imię, nazwisko, datę urodzin i lata posługiwania na stolicach biskupich a także zdanie: „filozof, teolog, intelektualista, pasterz, oddany Bogu i człowiekowi w duchu i prawdzie”. - Wydaje się, że ten tekst najkrócej i najgłębiej oddaje to, kim był abp Życiński. Dla mnie najcieplej brzmią słowa „pasterz oddany Bogu i człowiekowi w duchu i prawdzie”, to jego herb i zawołanie – dodaje.
Epitafium, które zaprojektował malarz i architekt Zbigniew Kotyłło, umieszczone zostanie na jednym z pilastrów środkowego filara i będzie widoczne z nawy głównej.
Także KUL 10 lutego będzie wspominał swojego Wielkiego Kanclerza i profesora. Ks. prof. Stanisław Janeczek, dziekan Wydziału Filozofii uniwersytetu informuje, że tego dnia zostanie odprawiona Msza św. w intencji abp. Życińskiego oraz odbędzie się sesja naukowa. Metropolita był kierownikiem Katedry Relacji między Nauką i Wiarą Wydziału Filozofii.
- Chcieliśmy, by sesja wyrażała ducha działalności i umysłowości człowieka, który potrafił funkcjonować w wielu środowiskach jednocześnie – mówi ks. prof. Janeczek. Dlatego będą w niej uczestniczyć trzy wydziały filozoficzne, z którymi abp Życiński był związany: Wydział Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Wydział Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego i Wydział Filozofii KUL. Każdą z trzech części sesji poprowadzi dziekan wymienionych wydziałów i każda zawierać będzie dwa wykłady profesorów tychże wydziałów.
Rozpocznie ks. prof. Michał Heller, który przedstawi filozoficzny program abp. Życińskiego, drugi wykład w tej części zaprezentuje ks. prof. Stanisław Szołek. Po Mszy św. w południe prowadzenie sesji przejmie ks. prof. Jan Krokos, a wykłady o matematyczności przyrody i o relacji biologia - kultura wygłoszą prof. Anna Lemańska i ks. prof. Józef Dołęga. Wreszcie trzeciej części przewodniczyć będzie ks. prof. Janeczek, wykład „Religia a współczesne przyrodoznawstwo” wygłosi prof. Piotr Gutowski, zaś „Kultura chrześcijańska wobec pluralizmu kultur” - ks. prof. Alfred Wierzbicki. Wszystkie wykłady odbędą się w auli kard. Wyszyńskiego. - Ufamy, że przyjdą nie tylko pracownicy i studenci KUL, ale przedstawiciele innych środowisk naukowych i mieszkańcy Lublina – mówi dziekan Wydziału Filozofii KUL.
Pamięć abp. Życińskiego uczci także wydawnictwo archidiecezjalne Gaudium, które na pierwszą rocznicę śmierci przygotowuje album. Były sekretarz lubelskiego metropolity ks. dr Tomasz Adamczyk mówi, że będzie on zawierał zdjęcia zarówno z dzieciństwa, jak i z ostatnich dni, kiedy cały Lublin żegnał swojego pasterza. Zdjęcia wzbogacone będą licznymi fragmentami wypowiedzi abp. Życińskiego, zaczerpnięte z nagrań, które pozostawił albo z jego licznych książek. Znajdą się w nim także wpisy z księgi kondolencyjnej.
Ks. Adamczyk wspomniał także o inicjatywie środowiska krakowskiego, które przygotowuje dwie płyty z muzyką klasyczną, dedykowane pamięci abp Życińskiego, wzbogacone o jego wypowiedzi dotyczące przede wszystkim świata kultury.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.