Atmosfera w Krakowie staje się coraz bardziej świąteczna. Po zakończonych dniach w diecezji czas na spotkanie w Krakowie. Tymczasem do Lublina przyjechało 1000 pielgrzymów z grup neokatechumenalnych z całego świata.
Włosi, Hiszpanie i Zambijczycy rozpoczęli taniec na ul. Królewskiej w Lublinie. Ci ostatni byli najgłośniejsi i najlepiej śpiewali, a ich barwne stroje zwracały uwagę przechodniów. - Jesteśmy tu, żeby wielbić Boga, żeby katechizować, żeby się dzielić wiarą. Język nie ma znaczenia - mówi ks. Israel Mwaba Malisewi, który przyjechał z kilkudziesięcioosobową grupą z Zambii.
- Nie my wyznaczamy sobie cel, ale Bóg to robi - precyzuje i razem z grupą wsiada do autobusu, z którego wysiądą na terenie parafii Krzyża Świętego w Lublinie, gdzie mają zorganizowany nocleg.
W ogrodzie pojezuickiego kościoła św. Piotra Apostoła w Lublinie na posiłek zatrzymały się grupy neokatechumenalne z Włoch i Hiszpanii. Do Lublina i Świdnika przybyło łącznie ok. 1 tys. pielgrzymów z grup neokatechumenalnych z całego świata. Są wśród nich także Meksykanie i duża grupa Filipińczyków.
- W czwartek od 15.30 do 18.00 przy kościele św. Piotra będą się modlić i bawić grupy z Chorwacji i Zambii. Zapraszam mieszkańców Lublina na to spotkanie, jest ono otwarte - informuje ks. Bogusław Suszyło, rektor kościoła pojezuickiego.
Natomiast po zakończonych dniach w diecezji - zarówno goście z zagranicy, jak też młodzi Polacy wyruszyli do Krakowa i już wczoraj brali udział w otwarciu ŚDM
- Rodziny odwiozły nas na pociąg, po dotarciu na miejsce zwiedzaliśmy Kraków. Wszędzie mnóstwo młodych z flagami różnych krajów. Miło jest zobaczyć, że nie jest się osamotnionym w wierze - mówi Piotr. - Dziś przekonałem się, że na całym świecie są ludzie, którzy szukają Boga - dodaje.
- Podczas Mszy św. otwarcia ŚDM na Błoniach poczułam, że to już ten moment - właściwy czas, który powinnam wykorzystać jak najlepiej. Traktuję to spotkanie poważnie, chcę wrócić z niego dojrzalsza, odważniejsza w czynieniu miłosierdzia, chcę wziąć większą odpowiedzialność za Kościół i za moje otoczenie - wyznaje Ania z Lublina.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.