Kilkanaście tysięcy osób z wielu krajów świata wzięło udział w Eucharystii na Arenie Lublin. Miasto od czasu wizyty Jana Pawła II nie widziało czegoś takiego. To była eksplozja radości i wiary.
Sektory zapełnione niemal w stu procentach, płyta główna stadionu również. Gdy rozbrzmiała muzyka oznajmiająca rozpoczęcie Mszy św. zapanował klimat euforii i radości wśród uczestników spotkania. Do ołtarza wyruszyła procesja kilkuset księży i biskupów z różnych krajów.
Słowa powitania w kierunku pielgrzymów skierował abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył Mszy św. Powitał młodych reprezentujących 5 kontynentów i 30 krajów po polsku, francusku, włosku, hiszpańsku, niemiecku, ukraińsku i rosyjsku. Jego słowa spotkały się z niezwykłymi owacjami i aplauzem. Metropolitę lubelskiego poszczególne reprezentacje pielgrzymów nagradzały brawami.
Biskup nawiązał do słów św. Pawła Apostoła, który mówiąc o zbawieniu posługiwał się obrazem sportowca biegnącego po nagrodę na stadionie. – Apostoł wzywa nas, abyśmy tak biegli by zdobyć mistrzowskie trofeum, nagrodę nieprzemijającą. Drodzy młodzi z archidiecezji lubelskiej i całego świata – serdecznie was witam na nowym stadionie, w sercu starego, ale ciągle młodego Lublina. Biegniemy z radością na spotkanie Pana w tej Eucharystii. Pobiegniemy wkrótce do Krakowa, aby razem z papieżem Franciszkiem wysławiać Boga za to, że nas kocha, że jest miłosierny – mówił abp Budzik.
Metropolita lubelski powitał także biskupów, którzy przybyli do archidiecezji lubelskiej z pielgrzymami i brali udział w liturgii: abp. Roberta de Galla’a - metropolitę Tuluzy, bp. Jacques’a André Blaquart’ea z Orleanu, bp. Jeana Kockerolsa z Brukseli i bp. Jean-Luc’a Hudsyna, bp. Mario Icetę Gavicagogeascoa z Bilbao, bp. Roberto Calarę Mallari z diecezji San Jose de Nueva Ecija na Filipinach i biskupów pomocniczych archidiecezji lubelskiej. Metropolita lubelski powitał również przedstawicieli władz i środowiska uniwersyteckie.
Podczas aktu pokuty w czasie Mszy św. zapadła kompletna cisza na stadionie. Wybrzmiał śpiew „Kyrie eleison” w wykonaniu kilkuset osobowego chóru. Natomiast Ewangelia o Krzewie winnym została proklamowana w języku polskim i angielskim.
W ramach homilii abp Stanisław Budzik dał do zrozumienia młodym, że są przyszłością i nadzieją Kościoła i świata. Użył sformułowania – „wy jesteście strażnikami poranka”. Nawiązał do osoby Abrahama, ojca naszej wiary, który jest przewodnikiem duchowym trwających dni w archidiecezji lubelskiej. – Na jego przykładzie widać, że wiara to przede wszystkim życie – odpowiedzialne i szlachetne. To świadectwo dawane Temu, który nas wezwał i wybrał. Abraham uwierzył słowu Pana, opuścił swój dom, poszedł w nieznane – mówił metropolita.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.