Kilkanaście tysięcy osób z wielu krajów świata wzięło udział w Eucharystii na Arenie Lublin. Miasto od czasu wizyty Jana Pawła II nie widziało czegoś takiego. To była eksplozja radości i wiary.
Sektory zapełnione niemal w stu procentach, płyta główna stadionu również. Gdy rozbrzmiała muzyka oznajmiająca rozpoczęcie Mszy św. zapanował klimat euforii i radości wśród uczestników spotkania. Do ołtarza wyruszyła procesja kilkuset księży i biskupów z różnych krajów.
Słowa powitania w kierunku pielgrzymów skierował abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył Mszy św. Powitał młodych reprezentujących 5 kontynentów i 30 krajów po polsku, francusku, włosku, hiszpańsku, niemiecku, ukraińsku i rosyjsku. Jego słowa spotkały się z niezwykłymi owacjami i aplauzem. Metropolitę lubelskiego poszczególne reprezentacje pielgrzymów nagradzały brawami.
Biskup nawiązał do słów św. Pawła Apostoła, który mówiąc o zbawieniu posługiwał się obrazem sportowca biegnącego po nagrodę na stadionie. – Apostoł wzywa nas, abyśmy tak biegli by zdobyć mistrzowskie trofeum, nagrodę nieprzemijającą. Drodzy młodzi z archidiecezji lubelskiej i całego świata – serdecznie was witam na nowym stadionie, w sercu starego, ale ciągle młodego Lublina. Biegniemy z radością na spotkanie Pana w tej Eucharystii. Pobiegniemy wkrótce do Krakowa, aby razem z papieżem Franciszkiem wysławiać Boga za to, że nas kocha, że jest miłosierny – mówił abp Budzik.
Metropolita lubelski powitał także biskupów, którzy przybyli do archidiecezji lubelskiej z pielgrzymami i brali udział w liturgii: abp. Roberta de Galla’a - metropolitę Tuluzy, bp. Jacques’a André Blaquart’ea z Orleanu, bp. Jeana Kockerolsa z Brukseli i bp. Jean-Luc’a Hudsyna, bp. Mario Icetę Gavicagogeascoa z Bilbao, bp. Roberto Calarę Mallari z diecezji San Jose de Nueva Ecija na Filipinach i biskupów pomocniczych archidiecezji lubelskiej. Metropolita lubelski powitał również przedstawicieli władz i środowiska uniwersyteckie.
Podczas aktu pokuty w czasie Mszy św. zapadła kompletna cisza na stadionie. Wybrzmiał śpiew „Kyrie eleison” w wykonaniu kilkuset osobowego chóru. Natomiast Ewangelia o Krzewie winnym została proklamowana w języku polskim i angielskim.
W ramach homilii abp Stanisław Budzik dał do zrozumienia młodym, że są przyszłością i nadzieją Kościoła i świata. Użył sformułowania – „wy jesteście strażnikami poranka”. Nawiązał do osoby Abrahama, ojca naszej wiary, który jest przewodnikiem duchowym trwających dni w archidiecezji lubelskiej. – Na jego przykładzie widać, że wiara to przede wszystkim życie – odpowiedzialne i szlachetne. To świadectwo dawane Temu, który nas wezwał i wybrał. Abraham uwierzył słowu Pana, opuścił swój dom, poszedł w nieznane – mówił metropolita.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.