Będzin stolicą kolędy i pastorałki

Ponad 130 wykonawców z Polski, Ukrainy i Bialorusi zakwalifikowało się do 18. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, który w czwartek rozpocznie się w Będzinie. To największy tego typu przegląd kolęd i pastorałek w Polsce.

Przesłuchania eliminacyjne odbyły się w grudniu w 32 miastach Polski oraz na Białorusi i Ukrainie. Przystąpiło do nich ponad 1,5 tys. wykonawców.

"Wśród wykonawców są chóry, soliści, zespoły regionalne, schole parafialne. W sumie przez eliminacje przewinęło się szesnaście tysięcy osób" - powiedział PAP rzecznik Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, Jarosław Ciszek.

Laureatów XVIII edycji wybierze jury, któremu w tym roku przewodniczy prof. Anna Domańska z Akademii Muzycznej w Łodzi wspierana przez adiunkta Akademii Muzycznej w Gdańsku Aleksandrę Grucza-Rogalską oraz ks. dr. Zenona Kołodziejczaka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Rywalizację zakończy koncert galowy, który odbędzie się niedzielę w kościele na będzińskim osiedlu Syberka.

Istniejący od 1994 Festiwal to jeden z największych w kraju amatorskich przeglądów muzycznych. Powstał z inicjatywy młodzieży zrzeszonej przy parafii św. Trójcy w Będzinie i debiutował jako impreza regionalna.

Organizatorami festiwalu są Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe w Będzinie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.