Hiszpanie czekają na swojego doktora

Papież ogłosi św. Jana z Ávili doktorem Kościoła „w maju lub październiku” 2012 roku – zapowiedział ordynariusz Kordowy, bp Demetrio Fernández González

W wywiadzie dla agencji Europa Press hierarcha wyjaśnił, że w październiku w Watykanie obywać się będzie zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone nowej ewangelizacji oraz rozpocznie się Rok Wiary, dlatego w tym kontekście proklamacja nowego doktora Kościoła miałaby bardziej powszechny charakter. Przypomniał, że akt ten zapowiedział Benedykt XVI podczas sierpniowej wizyty w Madrycie. Ustalił wówczas, że uroczystość odbędzie się w Watykanie z udziałem Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej. Przybędą na nią w pielgrzymce seminarzyści i kapłani, gdyż „św. Jan z Ávili jest patronem kleru diecezjalnego”. Będzie to wielkie wydarzenie dla Kościoła w Hiszpanii, gdyż „jeden z jego synów zostanie ogłoszony doktorem Kościoła powszechnego”, co oznacza, że przedstawia się go wszystkim wierzącym dzisiejszym i przyszłym „jako mistrza życia chrześcijańskiego”.

Ordynariusz Kordowy przypomniał, że w gronie 33 dotychczasowych doktorów Kościoła jest dwoje Hiszpanów: św. Teresa z Ávili i św. Jan od Krzyża. Tytuł ten otrzymują ci święci, którzy wnieśli znaczący wkład w pogłębienie zrozumienia misterium Boga.

Po proklamacji w Watykanie uroczystości odbędą się także w Montilli koło Kordowy, gdzie w bazylice Wcielenia znajduje się grób św. Jana. Weźmie w nich udział hiszpańska para królewska.

Jan z Awili (1500-1569) po śmierci rodziców spadek po nich rozdał ubogim. Na obiad prymicyjny po święceniach kapłańskich zaprosił 12 żebraków, którym osobiście usługiwał. Organizował misje ludowe w Andaluzji. Dwa lata spędził w więzieniu inkwizycji. Podejrzewano go początkowo o głoszenie herezji – z czasem jednak oczyszczono go z wszelkich zarzutów. Był wykładowcą akademickim, mistykiem i autorem wybitnych dzieł traktujących o doskonaleniu duchowym, a przede wszystkim – znakomitym kaznodzieją. W 1970 r. kanonizował go Paweł VI, który uważał, iż powinien być on wzorem do naśladowania dla wszystkich współczesnych księży, cierpiących na kryzys tożsamości.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.