Dokument „Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju – Polska 2030” (DSRK), choć dostrzega problem zapaści demograficznej nie proponuje programu długofalowej polityki rodzinnej – ocenił w rozmowie z KAI Paweł Woliński, prezes Fundacji Mamy i Taty.
Zdaniem prezesa Fundacji Mamy i Taty dzietność stymuluje nie tylko poziom wydatków państwa (w Niemczech jest to 3 proc. PKB, a poziom dzietności pozostaje niski), bowiem należy przewidzieć też dodatkowe elementy. We Francji poza transferem pieniędzy i usług prowadzi się akcje na rzecz zmiany mentalności społecznej – pokazuje się, że wielodzietność nie łączy się z ograniczeniem umysłowym czy marginesem społecznym. Pokazuje się ludzi szczęśliwych z posiadania dzieci.
Rzeczywiście efektywnym narzędziem jest system podatkowy, zaś próbą pójścia w tym kierunku wydaje się być exposé premiera Tuska, w którym zapowiedział, że ulga podatkowa na 3,4 i kolejne dzieci będzie o 50 proc. wyższa. Oczywiście o ile za ogólnymi stwierdzeniami pójdą rozsądne zmiany – zaznacza Woliński. Francuski system dzielenia dochodu rodziny do opodatkowania przez liczbę domowników powinien być w sytuacji naszego kraju bardzo istotną inspiracją.
Stymulowanie dzietności w postaci rozbudowania opieki żłobkowej dla dzieci w wieku 0-3 lata, jest w jego ocenie najdroższym z możliwych rozwiązań. Jest najprostsze, ale pobyt jednego dziecka w takiej placówce kosztuje według różnych szacunków od 2,5 do 5 tys. zł miesięcznie i nie zrównoważy tych wydatków wzrost wpływów podatkowych z większego zatrudnienia matek małych dzieci
„Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju – Polska 2030. Trzecia fala nowoczesności” to dokument, który powstał w odpowiedzi na nowe wyzwania i konieczność umiejscowienia Polski w nowym porządku światowym. Opracowany przez Zespół Doradców Strategicznych premiera został przedstawiony do konsultacji i dyskusji. Będzie on stanowić z jednej strony kontynuację raportu "Polska 2030. Wyzwania rozwojowe", ale z drugiej ma stanowić jego rozwinięciem.
Koncepcja Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju oparta jest o przedstawienie najważniejszych 25 decyzji, które należy podjąć w jak najkrótszym czasie, aby zapewnić rozwój gospodarczy i społeczny w perspektywie do 2030, którego celem będzie poprawa jakości życia Polaków. Trzecia fala nowoczesności oznacza umiejętność łączenia modernizacji, innowacji, impetu cyfrowego z poprawą właśnie jakości życia i skokiem cywilizacyjnym, jakiego Polska w najbliższych 20 latach musi dokonać, aby uniknąć zagrożenia peryferyzacją.
DSRK określi także najważniejsze wyzwania związane z polityką makroekonomiczną, w tym konieczność dokonania realokacji wydatków publicznych na rzecz wydatków rozwojowych.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.