Boże Narodzenie w stanie oblężenia

Iraccy chrześcijanie nie są pewni, czy będą mogli w spokoju obchodzić tegoroczne święta – informuje agencja Fides

Przełożony dominikanów w Bagdadzie ojciec Amir Jaje mówi, że od kilku tygodni sytuacja w mieście jest bardzo poważna. Powodem są sekciarskie konflikty i zbliżające się wycofanie wojsk amerykańskich z Iraku. Islamscy ekstremiści wykorzystują napięcia, by coraz głośniej ogłaszać swoje poglądy. Chrześcijanie są zaniepokojeni tym faktem – zaznacza o. Amir. Łaciński arcybiskup Bagdadu Jean Benjamin Sleiman wyjaśnia agencji Fides, że w Kurdystanie sytuacja chrześcijan jest nieco lepsza niż w Bagdadzie. Tam udaje się jako tako koegzystować z muzułmańską większością. Jednak – jak zapwenia – są to tylko „wyspy” rozsiane po kraju.
Wszyscy chrześcijanie rozsiani po Iraku podzielają niepewność, czy uda im się w tym roku spokojnie przeżyć pasterkę i Boże Narodzenie. Pasterka ze względów bezpieczeństwa będzie sprawowana w dzień. Abp Sleiman zwraca uwagę, że święta to szczególny czas, kiedy powinno się umożliwić chrześcijanom praktykowanie ich wiary, dlatego apeluje do wspólnoty międzynarodowej o poparcie rządu irackiego, który powinien się zatroszczyć o zapewnienie bezpieczeństwa, by Irak znów mógł się stać państwem prawa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • jaskier
    09.12.2011 17:05

    Smutne to, do czego doprowadziła islamska demokracja. W znienawidzonym przez Zachód Iranie sytuacja chrześcijan jest lepsza. Módlmy się o pomoc dla prześladowany chrześcijan.

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.