Jedyny w Polsce chrześcijański ruch ekologiczny skończył 30 lat. Obchody rocznicowe Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) zaplanowano na poniedziałek 28 listopada, w wigilię ogłoszenia przez Watykan św. Franciszka patronem ekologów
„Tego dnia zaprezentujemy nasz projekt chrześcijańskiej edukacji ekologicznej <<Czyńcie sobie ziemię kochaną!>>, ideę Ogrodów św. Franciszka oraz nasze nowe wydawnictwa i naszą nową stronę internetową. Zwieńczeniem spotkania będzie debata nt. nowych wyzwań dla chrześcijańskich ekologów” – zapowiada przewodniczący REFA o. Stanisław Jaromi.
Wcześniej, o godz. 16.30 w Bazylice św. Franciszka w Krakowie członkowie Ruchu i sympatycy spotkają się na mszy dziękczynnej, której przewodniczyć będzie ordynariusz krakowskich franciszkanów o. Jarosław Zachariasz.
REFA przygotowuje materiały edukacyjne, liturgiczne, kaznodziejskie popularyzujące chrześcijańskie podejście do ekologii. Przygotowuje ekspozycje, materiały multimedialne. Przeprowadza wykłady w szkołach i na uczelniach na temat różnych aspektów ekologii chrześcijańskiej. Organizuje otwarte spotkania o tematyce chrześcijańsko-ekologicznej. Gromadzi dane o inicjatywach ekologicznych.
Wydaje ponadto biuletyn "Zielony Zeszyt REFA". A w nim można przeczytać odpowiedzi na pytania dotyczące ekologii, refleksje o św. Franciszku, zapoznać się z praktycznymi propozycjami do wykorzystania w edukacji.
Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu powstał w 1981 roku, dwa lata po ogłoszeniu przez papieża Jana Pawła II św. Franciszka patronem ekologów. Inspiratorem był prof. Zbigniew Wierzbicki z PAN-u.
Z jego inicjatywy klerycy seminariów franciszkańskich w Krakowie i Łodzi, interesujący się tą problematyką, wzięli udział w specjalnych warsztatach ekologicznych w Puszczykówku. Tam zapoznali się m.in. z podstawowymi pojęciami z zakresu ekologii, poznali raport dotyczący sytuacji ekologicznej w Polsce. Tam również zostały zarysowane zasady ideowe i programowe ruchu ekologicznego adresowanego do młodzieży.
W 1984 roku krakowscy franciszkanie poprosili swojego metropolitę o błogosławieństwo dla nowej inicjatywy. Kard. Franciszek Macharski życzył, by Ruch ten "stał się dla wszystkich jednoczącą wspólnotą serc w trosce o każdego człowieka i o przyszłość całej ludzkości na tej ziemi".
Polecił wszystkich, którzy pójdą tą drogą Miłosiernemu Chrystusowi i prosił Świętego Franciszka, by powstające kręgi REFA "stały się oazami miłości, dobroci, pokoju, a nade wszystko świętości".
Dziś kręgi są w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Lublinie i Legnicy.
REFA podejmuje się formacji liderów ruchów katolickich. Prowadzi warsztaty ekologiczne w parkach narodowych bądź krajobrazowych. Organizuje wycieczki, wyprawy przyrodniczo-edukacyjne. Inicjuje spotkania modlitewne w obronie przyrody.
Ruch ma swoją stronę internetową www.refa.franciszkanie.pl. Przewodniczący Ruchu o. Stanisław Jaromi OFMConv dodatkowo prowadzi ekoblog na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Ruch tworzą uczniowie, studenci, absolwenci różnych uczelni, nauczyciele, profesorowie, przyrodnicy.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.