Woda jest czysta, nie wypaczajmy tego

- Żaden postęp, nie wyłączając tego społecznego, nie może bez niej istnieć. Papież na konferencję ONZ „Zanurzeni w zmianie”.

San José, stolica Kostaryki, stanowi w tych dniach (7-8 czerwca) miejsce, gdzie odbywa się specjalne wydarzenie międzynarodowe wysokiego szczebla „Zanurzeni w zmianie” („Immersed in Change”). Chodzi tutaj o jeden z elementów przygotowujących do trzeciej konferencji ONZ mającej na celu osiągnięcie porozumienia w sprawie ochrony oceanów, która przygotowywana jest na 2025 r. w Nicei. Z okazji obecnego wydarzenia w Ameryce Środkowej, Papież wystosował specjalne przesłanie.

W tekście adresowanym do ambasadora Kostaryki przy Stolicy Apostolskiej Franciszek podkreśla niezbędność wody do życia: „żaden postęp, nie wyłączając tego społecznego, nie może bez niej istnieć”. Ojciec Święty wskazuje też, iż Biedaczyna z Asyżu określa ją jako użyteczną, pokorną, cenną i czystą. Ale my obecnie, zaznacza następnie Papież, wypaczamy ją: „zamiast uważać ten Boży dar za cenny, zamieniamy go w kartę przetargową, motyw spekulacji, a nawet narzędzie wymuszeń”.

„Cała nasza cywilizacja zanurzona jest w oceanie” – przypomina dalej Franciszek. „Doceńmy jego powszechną użyteczność w bezpieczeństwie żywnościowym, jego pokorną pracę w regulacji klimatu, walczmy z zanieczyszczeniem, aby przywrócić jego cenne piękno i postanówmy nie naruszać jego czystości, pozostawiając go jako dziedzictwo dla następnych pokoleń” – apeluje na koniec.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg