Na konieczność poszanowania życia każdego człowieka, podjęcia działań na rzecz sprawiedliwości i pokoju oraz uczciwego sprawowania władzy wskazał papież przyjmując nowego ambasadora Wybrzeża Kości Słoniowej przy Watykanie, Josepha Tebah-Klaha
Ojciec Święty przypomniał, że kraj ten od czterdziestu lat utrzymuje relacje ze Stolicą Apostolską. Benedykt XVI wyznał, że z wielkim niepokojem obserwował niedawny krwawy kryzys do jakiego doszło po wyborach prezydenckich, które odbyły się 31 października 2010 r. Zauważył, iż spowodował on osłabienie jedności społeczeństwa i podziały, które nadal wpływają na życie kraju. Zaapelował, aby Wybrzeże Kości Słoniowej poszło drogą zgody, krzewienia ludzkiej godności oraz budowania jedności narodowej, podjęło dzieło pojednania.
Papież zauważył, iż poważny kryzys jaki przeżywa ten kraj doprowadził do poważnego pogwałcenia praw człowieka i śmierci wielu osób. Wezwał władze, by promowały wszelkie inicjatywy prowadzące do pokoju i sprawiedliwości. „Nie wolno obawiać się wyjaśnienia zbrodni i wszystkich zamachów na prawa człowieka” – stwierdził Benedykt XVI. Jednocześnie podkreślił, iż zgodne współżycie społeczne wymaga poszukiwania prawdy i sprawiedliwości. To współżycie społeczne domaga się także poszanowania niezbywalnych praw bliźniego i świętości każdego życia ludzkiego. „Wszelkie bowiem życie pochodzi od Boga i jest ono święte ze względu na swe boskie źródło. Strata życia ludzkiego, czy byłoby ono wielkie czy też małe, bogate czy biedne jest zawsze dramatem, zwłaszcza kiedy za tę śmierć odpowiada człowiek” – podkreślił Ojciec Święty.
Benedykt XVI wskazał, że rządzący Wybrzeżem Kości Słoniowej powinni sprawować władzę w sposób uczciwy, sprawiedliwy i przejrzysty, aby każdy obywatel mógł mieć sprawiedliwy udział w bogactwach kraju. Jednocześnie zaznaczył rolę państwa w promowaniu zgodnego współżycia wyznawców różnych religii oraz funkcję szkolnictwa, w zapewnieniu lepszej przyszłości mieszkańców tego kraju. Zapewnił, że Kościół katolicki pragnie jak najlepiej włączyć się w dzieło odbudowy kraju po niedawnym kryzysie.
romereports
Benedict XVI receives Joseph Tebah-Kla, new Ivory Coast Ambassador to the Vatican
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.