Niech świeccy żyją na miarę swego chrztu, niech podejmą się swej roli, respektując specyfikę każdego Kościoła lokalnego – powiedział Papież w wideoprzesłaniu do członków Federacji Konferencji Episkopatów Azji. Zgromadzili się oni w Tajlandii na posiedzeniu, które upamiętnia 50-lecie tej instytucji.
„Bóg ma wielkie pragnienie wobec nas: uczynić nas uczestnikami swojego życia w pełni” – powiedział Papież podczas audiencji ogólnej. W kolejnym rozważaniu na temat rozeznania Franciszek podjął temat pragnienia. Jest ono tęsknotą za pełnią stanowiącą znak obecności Boga w nas. Poprzez dialog z Nim uczymy się rozumieć, czego naprawdę chcemy od naszego życia.
Również podczas dzisiejszej audiencji Papież pamiętał o udręczonej Ukrainie, której miasta i wioski zostały dotknięte w ostatnich dniach bombardowaniami.
Ojciec Święty weźmie udział w dorocznym zgromadzeniu międzyreligijnym organizowanym przez Wspólnotę św. Idziego. Wzoruje się ono na spotkaniu zwierzchników religijnych, które odbyło się w Asyżu w 1986 r. z inicjatywy Jana Pawła II.
Potrzebny jest Kościół "bogaty w Jezusa, a ubogi w środki" - mówił we wtorek papież Franciszek podczas mszy w 60. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II. Apelował: "Powróćmy do Soboru", by Kościół mógł być "kanałem miłosierdzia dla wszystkich", "aby wyjść z ograniczeń i pokonać pokusę skoncentrowania się wyłącznie na sobie".
„Każdy ochrzczony jest wezwany do odzwierciedlenia spojrzenia Boga na braci i siostry migrantów oraz uchodźców” – powiedział Papież do pielgrzymów przybyłych na wczorajszą kanonizację Jana Chrzciciela Scalabriniego.
„Nie pozwólcie, by rozpraszały was banały życia, których mamy wiele. Koncentrujcie się na tym, co podstawowe, co wypływa z przyjaźni z Jezusem Chrystusem” – powiedział Franciszek do odwiedzających go młodych Belgów. Nazwawszy ich „ambasadorami ich kraju” w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Portugalii w przyszłym roku, Papież zaprosił do refleksji nad pytaniem: „co osobiście wnoszę, aby przybliżyć nas jako Kościół do celu bycia żywą, radosną, autentyczną wspólnotą?”.
Papież Franciszek przypominał, że we wtorek przypada 60 rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II. Zauważył, że już wtedy groziło światu niebezpieczeństwo wojny jądrowej, jednak mimo wielu konfliktów udało się pójść drogą pokojową. Stąd, jak podkreślił, warto i dziś uczyć się z historii.
Wiara chrześcijańska zawsze od nas wymaga, abyśmy szli razem z innymi i nigdy nie byli samotnymi piechurami. W świecie wciąż naznaczonym wieloma nierównościami i marginalizacją zachęca nas do postawy gościnności i budowania jedności. Papież Franciszek mówił o tym w czasie Mszy kanonizacyjnej w Watykanie, podczas której dał Kościołowi dwóch „świętych od migracji”.
Papież niespodziewanie zadzwonił do ks. Maurizio Patriciello, proboszcza zmagającego się z mafią. Posługuje on w obszarze między Neapolem a Casertą, gdzie Camorra zorganizowała na dużej przestrzeni wysypisko śmieci. Ojciec Święty zapewnił, że zna trudną sytuację panującą w regionie i modli się w tej intencji.
Rozwój albo jest inkluzywny, albo nie jest rozwojem – powiedział Papież na audiencji dla uczestników kongresu o rozwoju inkluzywnym na rzecz pokoju i wykorzenienia ubóstwa. Zorganizowała go watykańska Fundacja Centesimus Annus Pro Pontifice. Franciszek przypomniał za Pawłem VI, że warunkiem prawdziwego rozwoju jest jego integralność, która musi dotyczyć całego człowieka i wszystkich ludzi.
Papież Franciszek jest gotów pojechać do Korei Północnej, jeśli otrzyma zaproszenie - oświadczył w sobotę szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher. Deklarację tę złożył w szczególnym momencie - po tym, gdy Pjongjang przeprowadził w ostatnich dniach serię prób rakietowych.
Papież spotkał się z delegacją kapelanów szkolnych francuskojęzycznej Szwajcarii, wśród których byli duchowni zarówno katoliccy, jak i protestanccy.
Ojciec Święty złożył kondolencje rodzicom, których dzieci zostały zamordowane w ataku na żłobek w Tajlandii.
Cztery dni trwać będzie papieska pielgrzymka do Bahrajnu, maleńkiego azjatyckiego kraju w Zatoce Perskiej. Watykan opublikował szczegółowy program wizyty, która odbędzie się w dniach 3-6 listopada.
„Oby Kościół i społeczeństwo rozpoznawały znaki świętości, których Pan nie przestaje dzisiaj wzbudzać, czasami w najbardziej nieoczekiwany sposób” – te słowa powiedział Papież do uczestników kongresu „Świętość dzisiaj” organizowanego przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych
Sytuacja na Ukrainie jest naprawdę niepokojąca stąd Papież Franciszek podejmuje wszelkie możliwe wysiłki, by doprowadzić do deeskalacji konfliktu.
„Nie ma niczego takiego w naszym życiu, co przeszkadzałoby Bogu wziąć nas w ramiona” – powiedział Papież podczas audiencji ogólnej.
Zagraniczny turysta, prawdopodobnie w ataku szału, zrzucił w Muzeach Watykańskich dwa antyczne popiersia, które rozbiły się, upadając na podłogę. Mężczyzna został zatrzymany przez policję do wyjaśnienia - podały w środę włoskie media.
O konieczności poznania siebie jako niezbędnego warunku rozeznania mówił Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej w środę 5 października.