Msza papieska odbędzie się 5 listopada o godz. 8.30 na stadionie, który jest zdolny pomieścić 28 tys. osób.
Papież wzywa w listopadzie do modlitwy w intencji milionów dzieci, które są wykorzystywane w świecie do niewolniczej pracy. Franciszek wielokrotnie występował przeciwko ludziom czerpiącym zyski z tego procederu, podkreślając, że u kresu życia będą musieli zdać z niego sprawę przed Bogiem. Szacuje się, że około 150 mln nieletnich jest zmuszanych do pracy. W praktyce oznacza to co dziesiąte dziecko na świecie.
Papieska wizyta w Bahrajnie wpisuje się w kontekst poprzednich podróży apostolskich do takich krajów, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Irak, Maroko, Egipt czy Azerbejdżan. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Pietro Parolin. Franciszek uda się do tego położonego w Zatoce Perskiej kraju w przyszły czwartek. Pozostanie tam do niedzieli.
„Franciszek z Asyżu to święty bardzo popularny i lubiany. Jednakże jest to też święty niezrozumiany” – powiedział Papież na audiencji dla organizatorów franciszkańskiego jubileuszu, podkreślając, że prawdziwym źródłem Biedaczyny z Asyżu jest Jezus Chrystus, jego wiara i spotkanie z Ukrzyżowanym.
W ubiegłym tygodniu trzeci komitet Zgromadzenia Ogólnego ONZ obradował na temat narzędzi wdrażania praw człowieka oraz kary śmierci. Podczas dyskusji abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, zwrócił uwagę, że „zarówno społeczność międzynarodowa jak i poszczególne państwa powinny unikać upolityczniania praw człowieka i nadawania tego statusu koncepcjom, które nie mają ugruntowania w traktatach oraz zwyczajach”.
Po modlitwie Anioł Pański, Papież wezwał, aby z bólem w sercu pamiętać w modlitwie o udręczonej Ukraine, a także nie ulegać znużeniu w wołaniu o pokój. Franciszek polecił Miłosierdziu Bożemu ofiary ataku terrorystycznego w Mogadiszu, w którym straciło życie ponad sto osób, w tym wiele dzieci. Wspomniał również o ponad 150 młodych ludziach, którzy zginęli dziś w nocy w Seulu startowani przez tłum.
„Zawsze możemy uczynić miejsce na pragnienie, aby zacząć od nowa, wyruszyć na nowo, nawrócić się” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Nawiązał do dzisiejszej Ewangelii opowiadającej o Zacheuszu, który w Jerychu był zwierzchnikiem celników. Franciszek zauważył, że w centrum tej historii znajdują się dwa spojrzenia, które szukają się nawzajem: spojrzenie Zacheusza, szukającego Jezusa i spojrzenie Jezusa, szukającego Zacheusza.
„Jako wierzący chrześcijanie bądźcie odpowiedzialni i wiarygodni. Wtedy staniecie się zaczynem w społeczeństwie, solą ziemi i światłem świata” – powiedział Papież podczas spotkania z młodymi liderami Akcji Katolickiej, działającej przy włoskich parafiach.
Naszym mottem nie jest "nic mnie to nie obchodzi", ale "mnie to interesuje" - mówił papież Franciszek młodzieży z włoskiej Akcji Katolickiej w sobotę w Watykanie. Przestrzegał przed obmawianiem innych, bo, jak stwierdził, jest to rzecz "diabelska".
Twój naród tak bardzo cierpi, wiem o tym, jestem blisko. Ale módlcie się za agresorów, bo oni [też] są, jak wy, ofiarami.
Mówił o tym papież Franciszek, odpowiadając na pytania księży i seminarzystów studiujących w Rzymie.
Benedykt XVI cierpi z powodu stanu Kościoła i widzi w swoim długim życiu możliwy znak od Boga – powiedział 26 października w Madrycie Peter Seewald. Biograf i przyjaciel papieża-seniora przemawiał na kongresie z okazji 95. urodzin Benedykta XVI.
„Papież odwiedzi Bahrajn na zaproszenie samego króla. Po raz pierwszy mamy taką sytuację” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Paul Hinder, administrator apostolski wikariatu Arabii Północnej. Biskup podkreśla, że tej wizyty wyczekuje miejscowy Kościół, będący mozaiką kultur, narodów i tradycji.
Papież do księży, zakonników i sióstr.
„My, wierzący, powinniśmy wysilać się na rzecz pokoju na wszystkie możliwe sposoby” – tak wskazuje specjalny apel podpisany przez przywódców religijnych, w tym Papieża, zgromadzonych na spotkaniu w Rzymie zorganizowanym przez Wspólnotę św. Idziego w ostatnich dniach.
Papież nadal wzywa do modlitwy za udręczoną Ukrainę, aby Pan chronił atakowanych ludzi i doprowadził do trwałego pokoju. Franciszek modlił się także dzisiaj za ofiary ataku w Kiwu Północnym, który w ostatnich dniach kosztował życie bezbronnych ludzi, w tym siostry zakonnej opiekującej się chorymi.
„Jeśli umiemy przejść przez samotność i strapienie w sposób otwarty i świadomy, możemy z nich wyjść umocnieni po ludzku i duchowo” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez na temat rozeznania papież poruszył dzisiaj rolę, jaką w tym procesie odgrywają doświadczenia negatywne określane przez św. Ignacego z Loyoli jako strapienie.
Nie możemy się zgodzić na relatywizację rodziny, na to, że proponujemy jedną z wielu alternatyw.
„Jeśli widzicie wokół siebie wojny, nie przyzwyczajcie się do nich! Narody pragną pokoju!”
Nie dajmy się zarazić przewrotną logiką wojny; nie wpadajmy w pułapkę nienawiści wobec nieprzyjaciela. Rozładowujmy konflikty bronią dialogu – zaapelował papież Franciszek na zakończenie trzydniowego, międzyreligijnego spotkania „Wołanie o pokój”, jakie po raz 36. zorganizowała Wspólnota św. Idziego (Sant’Egidio), tym razem w Rzymie.