W ubiegłym tygodniu trzeci komitet Zgromadzenia Ogólnego ONZ obradował na temat narzędzi wdrażania praw człowieka oraz kary śmierci. Podczas dyskusji abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, zwrócił uwagę, że „zarówno społeczność międzynarodowa jak i poszczególne państwa powinny unikać upolityczniania praw człowieka i nadawania tego statusu koncepcjom, które nie mają ugruntowania w traktatach oraz zwyczajach”.
Hierarcha przypominał słowa Papieża, że nowe kontrowersyjne koncepcje ogłaszane jako „prawa człowieka wywołują liczne podziały i nie wpisują się w cele organizacji”. Zwrócił także uwagę, że tego rodzaju dążenia są przejawem „kolonizacji ideologicznej”. Ten proces jest szczególnie szkodliwy, ponieważ umożliwia osobom nie liczącym się ludzką godnością, łatwo zdyskredytować ideę praw człowieka, wskazując na te nowe, kontrowersyjne koncepcje. Z tych powodów abp Caccia wezwał, by „skupić wysiłki [społeczności międzynarodowej] na zachowaniu dobrze ugruntowanych praw człowieka i podstawowych wolności”.
Przeczytaj: Dobrze żyć – to wiele. Dobrze umrzeć – to wszystko
W odniesieniu do kwestii kary śmierci hierarcha zapewnił, że „Stolica Apostolska wytrwale oręduje za jej zniesieniem”. Jej stanowisko „wypływa z afirmacji nienaruszalnej godności osoby ludzkiej i powinności ze strony władzy do obrony dobra wspólnego”. Przedstawiciel Watykanu podkreślił, że „istnieją wystarczające środki dla ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa osób bez uciekania się do stosowania kary śmierci”. Ta praktyka jest niebezpieczna, gdyż, jak powiedział Papież Franciszek, zawsze istnieje „możliwość pomyłki sądowej i wykorzystania takiej kary przez reżimy totalitarne, używające jej jako środka do tłumienia oporu politycznego lub prześladowania mniejszości religijnych i etnicznych, do prześladowania wszystkich osób, które w ich ustawodawstwie są określane mianem «przestępców»". Abp Caccia na zakończenie podkreślił, że „przyjęcie moratorium na stosowanie kary śmierci jako konkretnego kroku w kierunku jej powszechnego zniesienia, pozwoli nam skupić się na zwiększeniu wysiłków na rzecz ochrony życia każdego człowieka”.
Przeczytaj: Papież wzywa, aby wytrwale wołać o pokój
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.