Niech świeccy żyją na miarę swego chrztu, niech podejmą się swej roli, respektując specyfikę każdego Kościoła lokalnego – powiedział Papież w wideoprzesłaniu do członków Federacji Konferencji Episkopatów Azji. Zgromadzili się oni w Tajlandii na posiedzeniu, które upamiętnia 50-lecie tej instytucji.
Powstała ona, jak przypomniał Franciszek, po historycznej podróży apostolskiej do Azji, jaką odbył Paweł VI, odwiedzając m.in. Iran, Pakistan, Filipiny, Indonezję, Hongkong i Sri Lankę. Spotkał on tam – jak stwierdził obecny Papież – kontynent wielkich mas, wśród których większość stanowili młodzi.
„Biskupi zdali sobie sprawę, że te masy budzą się z fatalizmu do godnego życia. Budzili się również młodzi. Byli idealistami – świadomi, zaniepokojeni, niecierpliwi i niespokojni. Budziły się społeczeństwa zróżnicowane pod względem kulturowym, by ewoluować w prawdziwą wspólnotę narodów. Oznaczało to, że Kościół w Azji miał zostać w sposób bardziej autentyczny Kościołem ubogich, Kościołem młodych, Kościołem w dialogu z azjatyckimi przyjaciółmi z innych wyznań. Kiedy odbywacie teraz wasze spotkanie, pragnę wam w pewien sposób towarzyszyć w tym dziele braterstwa i dzielenia się inicjatywami, które realizujecie. To ważne, by regionalne konferencje episkopatów odbywały regularne spotkania, bo w ten sposób Kościół nabiera kształtów i doznaje umocnienia w drodze. A podstawowe pytanie brzmi: co Duch mówi do Kościołów w Azji. I na to pytanie wy musicie udzielić odpowiedzi.“
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.