Łyk świeżej wody – tak Libańczycy określili wizytę Benedykta XVI w ich kraju. Papież wezwał chrześcijan do pozostania na Bliskim Wschodzie. Do tego apelu dołączyli się tutejsi… muzułmanie. Czy to początek wiosny w tym regionie?
Harissa to ostra pasta paprykowa, mozaika ulubionych przypraw Libańczyków. Taką nazwę nadano też wzgórzu, skąd na kraj cedrów spogląda Maryja. Sanktuarium na Harissie to symboliczny punkt spotkania do niedawna ostrej tu mieszanki... chrześcijan z muzułmanami.
Papieską podróż do Libanu zdominował aspekt polityczny. Nie można jednak zapominać o jej wymiarze duszpasterskim i znaczeniu dla życia Kościoła na Bliskim Wschodzie. Wskazuje na to o. Adam Wąs SVD, arabista i islamolog. Przypomina on padające wielokrotnie w czasie obecnej pielgrzymki słowa Benedykta XVI o tym, iż człowieka można naprawdę zrozumieć tylko w perspektywie wiary i Boga.
Motyw jedności między religiami i grupami społecznymi w Libanie stawia w centrum libańska prasa podsumowując drugi dzień wizyty Benedykta XVI w kraju cedrów.
Benedykt XVI przybył do Libanu w chwili, kiedy przez kraje muzułmańskie przechodzi gwałtowna fala protestów przeciwko filmowi o Mahomecie. Jest to wizyta historyczna i odważna – podkreśla sobotnia prasa w Hiszpanii. A co piszą media w Libanie?
Wizyta Benedykta XVI odbija się niezwykle pozytywnym echem w arabskojęzycznej prasie i jest określana mianem "historycznej".
Człowiek w bieli woła: „Nie lękajcie się!” – tak swoją relację z pierwszego dnia podróży apostolskiej Benedykta XVI do Libanu tytułuje dziennik „L’ Orient-Le Jour”.
Setki ludzi demonstrowały w piątek w libijskim Trypolisie przeciwko wizycie papieża, który tego dnia przyleciał do Bejrutu, a także przeciwko nakręconemu w USA filmowi szkalującemu Mahometa - informują świadkowie.
O papieskiej podróży obszernie informują dziś wszystkie libańskie dzienniki.
Międzynarodowy Związek Ulemów Muzułmańskich z siedzibą w Katarze zażądał od Benedykta XVI, rozpoczynającego w piątek pielgrzymkę w Libanie, "przeproszenia muzułmanów" za wykład wygłoszony przez papieża w 2006 r. w Ratyzbonie.