Fryzynga, 14 września 2006 r.
Kilka praktycznych rad
Zupełnie nieoczekiwany przebieg miało spotkanie Benedykta XVI z duchowieństwem i stałymi diakonami ze wszystkich bawarskich diecezji. Spodziewano się bowiem, że zgodnie z przewidzeniem Papież odczyta przygotowany wcześniej tekst. Tymczasem ku wielkiej radości wszystkich zebranych powiedział po prostu kazanie o tym, jaki ma być współczesny kapłan.
Jak podkreślił, był bardzo wzruszony tym, że w czasie wizyty w Bawarii przyszło mu także nawiedzić świątynię w której przed laty ( 29.06.1951 r.) otrzymał święcenia kapłańskie. Tutaj znajdują się relikwie św. Korboriana, który założył biskupstwo w tej miejscowości prawie 1300 lat temu, a którego postać tak bliska jest obecnemu Papieżowi. W latach 1946-1951 Joseph Ratzinger studiował w miejscowym seminarium duchownym, które także ukończył jego brat.
Katedra pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wznosi się na dość stromym wzgórzu, który góruje nad Fryzyngą, niewielkim, ale bardzo malowniczo położonym miasteczku. Sławne jest nie tylko z tego, że od wieków było siedzibą biskupów, ale także z najstarszego w świecie browaru, jak twierdzą mieszkańcy Fryzyngi. Od wczesnych godzin rannych wszystkie uliczki miasteczka wypełnione były pielgrzymami, czekającymi kilka godzin na przejazd Papieża, który ok. 10 przyleciał z Ratyzbony. Według szacunków policji przybyło ich blisko 60 tys.
Wielu dziennikarzy zrezygnowało z osobistego udziału w pielgrzymce, dlatego udało nam się dotrzeć w pobliżu samego ołtarza na miejsca, które z reguły były zarezerwowane dla fotografów z wielkich agencji. Trzeba było tam czekać blisko 3 godziny na rozpoczęcie uroczystości, ale nagrodą była możliwość z kilku metrów obserwowania Benedykta XVI, jak przemawia, gestykuluje, w skupieniu modli się przed relikwiarzem św. Korboriana.
Tuż za mną stała grupa młodzieży, która niedawno brała udział w tradycyjnej pielgrzymce do św. Korboriana, świadcząca, jak Jego kult w tym miejscu jest nadal żywy i inspirujący do religijnej aktywności. Na przywitanie Papieża, katedra została niezwykle starannie odnowiona w późno barokowym wystroju.
«« | « |
1
|
2
|
3
|
4
|
»
|
»»