Grupa mężczyzn i kobiet, którzy – w wyniku ataku z 7 października 2023 r. – od miesięcy byli przetrzymywani przez Hamas, została dziś rano przyjęta w Watykanie. Wielu z nich niosło tabliczki ze zdjęciami i nazwiskami członków rodzin, którzy są uwięzieni lub zaginieni.
Wzruszenie
Ambasada Izraela przy Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem swojego konta na platformie społecznościowej X nazwała to spotkanie „wzruszającym”. Stwierdza, że Papież pokazał swoją bliskość i zaangażowanie w uwolnienie innych zakładników, którzy wciąż znajdują się w niewoli.
Od samego początku konfliktu zbrojnego Ojciec Święty w publicznych wystąpieniach niejednokrotnie powtarzał apel o uwolnienie zakładników jako pilny i konieczny warunek – wraz z zawieszeniem broni w Strefie Gazy oraz dostępem ludności do pomocy humanitarnej – rozwiązania konfliktu, który rozpoczął się po ataku z 7 października minionego roku. W wyniku ataku zginęło ponad 1100 osób, a 240 zostało porwanych, w tym kobiety, osoby starsze i dzieci.
Spotkania
Już 8 kwietnia Franciszek przyjął krewnych niektórych izraelskich zakładników, którzy wciąż znajdują się w rękach Hamasu. A jeszcze wcześniej, 22 listopada 2023 r., przyjął w Watykanie – przy dwóch różnych okazjach – rodziny izraelskich zakładników i delegację Palestyńczyków, których krewni przebywają w Strefie Gazy, płacąc bardzo wysoką cenę wojny wśród ciągłych izraelskich ataków, które spowodowały zniszczenia i śmierć. Przy tej okazji Papież chciał „zamanifestować duchową bliskość z cierpieniem każdego z nich”, wyjaśnił dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni.
Miesiąc temu, 17 października, Papież udzielił prywatnej audiencji 78-letniemu premierowi Izraela Ehudowi Olmertowi oraz byłemu ministrowi spraw zagranicznych Palestyny Nasserowi Al-Kidvie, których przyjął w Pałacu Apostolskim wraz z delegacją działaczy pokojowych. „To ważne i emocjonalne spotkanie” – powiedzieli watykańskim mediom obaj politycy – podczas którego „Ojciec Święty okazał niezwykłe zainteresowanie wysiłkami na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie”.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał też, że "umęczona Ukraina cierpi".
Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 26-29 listopada 2024 r.
Konferencja naukowa zorganizowana przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych.