Komentarze 37
 • Marek
  07.03.2018 12:52
  Oczywiście, że za mszę sie nie płaci, za ślub i pogrzeb też sie nie płaci (sakramenty) itd. Natomiast sugerowana ofiara w przypadku mszy to 100 zł, gregorianki to 1200 zł. O sugerowanych ofiarach w przypadku ślubów i pogrzebów nie wspomnę. Hm, obłuda goni obłudę.
 • Moki
  07.03.2018 12:59
  Nie płaci się za Mszę Świętą tylko za intencje w jakiej jest sprawowana. Na sama zaś Mszę Świętą może przyjść każdy, nie ma tu jakichś ograniczeń.
 • Artur
  07.03.2018 13:25
  Tytuł chyba nie bardzo jest adekwatny do treści papieskiej katechezy, zresztą jak komentarze
 • grogał heroriański
  07.03.2018 13:28
  Należy zmienić mentalność. Nie "płaci się", tylko "składa ofiarę". A sama wysokość tej ofiary jest dobrowolna.
 • Iga
  07.03.2018 13:59
  Przecież są cenniki..ile co...i za co...
  • Gość
   07.03.2018 17:20
   Jeśli takie cenniki są, to proszę zapytać księdza proboszcza: co wchodzi w skład tej ceny, dlaczego tyle? Ile prądu idzie na oświetlenie? Ile wosku ubędzie w świecach? itd. Czy podczas Mszy świętej ślubnej, czy pogrzebowej zużywa się więcej prądu? Jakie koszty powodują, że za "zwykłą" Mszę daje się mniej, a za którąś Mszę księża żądają więcej? Nie należy dać się złupić nieuczciwym i chciwym księżom. Pamiętajmy, wysokość ofiary jest DOBROWOLNA. Oczywiście księża muszą z czegoś żyć i ofiarę należy złożyć, ale to od ofiarodawcy zależy ile on da, a nie od księdza.
   • Bartosik
    07.03.2018 19:18
    Jaki tam wosk, jak w wielu kościołach są same plastikowe tuby (nawet paschał taki jest)? :P
   • Gość
    08.03.2018 09:20
    Jeśli nie wosk, to olej do "świec". Co do paschału, to "olejowy" nie powinien być, ani nawet z parafiny (koloru białego), tylko z wosku pszczelego, zgodnie z treścią Exsultet: "W tę noc pełną łaski przyjmij, Ojcze Święty, wieczorną ofiarę uwielbienia, którą Ci składa Kościół święty, uroczyście ofiarując przez ręce swoich sług tę świecę, owoc pracy pszczelego roju.
    Znamy już wymowę tej woskowej kolumny, którą na chwałę Boga zapalił jasny płomień. Chociaż dzieli się on użyczając światła, nie doznaje jednak uszczerbku, żywi się bowiem strugami wosku, który dla utworzenia tej cennej pochodni wydała pracowita pszczoła."
 • Matka
  07.03.2018 16:24
  Niestety cenniki istnieją, jedynie u ojców Kapucynów spotkałam się z informacją: co łaska
 • Matka
  07.03.2018 16:31
  Aaa jeszcze w szpitalu Kamilianie nie chcieli ofiary i w takich sytuacjach chętniej się ją składa. Ofiara jest ważna choć i tak nie wypłacimy się za ofiarę Pana Jezusa ważne aby waszyscy mogli sobie pozwolić na zamówienie intencji
 • Andrzej z Goliny
  07.03.2018 16:33
  Pani Iga zbyt dużo czasu przebywa w hipermarketach skoro napisała: "Przecież są cenniki..ile co...i za co..." Bardzo proszę o udostępnienie tych cenników, tylko czy będą pasowały do tematu, zobaczymy.
 • zgorszony szkatułą
  07.03.2018 18:35
  Spraw Panie by słowo twego sługi wydało plon wśród pasterzy i aby owczarnia poznała przez nie, że Ty jesteś dobry!
 • Tadeusz
  07.03.2018 19:07
  Juz pisalem ale mnie odrzucono..... to napisze lagodniej. Papiez Bergolio kocha kapłanów. Nie brac za nic pieniedzy. Ok. Ale od ksiezy finansowo baaaardzo sie wymaga - np. Kurie. A Watykan daje czy JEMU sie daje? Z czego? Z tego co ksieza uciulaja.... jak utrzymuje sie ksiadz? Stypendia (ofiary) ze mszy i wg prawa kanonicznego iura stolae - ofiary z pogrzebów ślubów chrztów poświęcenia pól. I nic wiecej. To pomyslcie czemu sluzy takie mowienie. Ludzie z milosci do papieza i kosciola ubogiego coraz bardziej sa przecie księżom. Papiez dobry - ksiadz zly. Brawo oto efekt Franciszka. A ksieza? Do normalnej roboty a w chwilach wolnych wolontariacka posluga w kosciele. Tak to na te chwile widac.
  • do TAdeusza
   07.03.2018 21:10
   No wreszcie ktoś, kto normalnie myśli. Dziękuję. Stary Wikary.
  • 1
   13.03.2018 06:39
   w mojej parafi ksieza dostaja wyplaty za nauczanie religii w szkole.Wyplaty wyzsze niz nauczyciele majacy dzieci i rodziny na utrzymaniu.Na utrzymanie i ogrzewanie parafii cmentarza ,remonty sprzatanie kosciola sie skladamy.Jest okreslona kwota.Ksieza chyba niegloduja sadzac po samochodach jakimi jezdza i wczasy na jakie jezdza.Moze poprostu w twojej parafi jest cos inaczej pukladane?Moze warto to zmienic i poprosic aby rada parafialna wiecej dzialala i pomagala proboszczowi?
 • PanGoladkin
  07.03.2018 20:02
  Niech Bóg błogosławi papieżowi Franciszkowi za te słowa! Mój szacunek do niego wzrósł niepomiernie. Sam bardzo niechętnie zamawiam mszę, czuję obrzydzenie na myśl że wymaga się ode mnie złożenie ofiary przy świadkach, z zapisywaniem do zeszytu, tak jakbym był bardziej wartościowym człowiekiem jeśli dam więcej. Ofiara powinna być w czasie mszy, całkowicie anonimowa i dobrowolna. Gdzie wiara tych kapłanów, którzy boją się że zabraknie im czegoś do życia lub parafii, gdzie ich zaufanie? Muszę zamówić mszę za babcię i dziadka i mam dylemat... Nie dam nic przy zamawianiu mszy, uważam że byłby to grzech, bo wspierałbym coś złego. Poza tym panie w kancelarii będą o mnie miała bardzo źle zdanie, co mnie cieszy. I wtedy, w czasie mszy dam większą ofiarę niż zamierzałem mając radość że daję rzecz samą w sobie bezwartościową (pieniądze) a mam wdzięczność i miłość tych, na których mi zależy, a niechęć tych, których nie szanuję.
  • gość
   07.03.2018 21:10
   Ale jeśli dasz na tacę, to te pieniądze nie pójdą do księdza! Ty pracujesz za darmo? Dać pieniądze na utrzymanie księdza, to coś złego? Nie pojmuję, skąd taki pomysł. U mnie daje się pieniądze księdzu w kopercie po mszy. Nikt nic nie notuje.
   • PanGoladkin
    09.03.2018 14:39
    To do kogo pójdą jest już mniej ważne, bo pieniądze nie są ważne w życiu, jednakże stosowanie psychologicznego nacisku, żeby przy zamawianiu mszy zawsze składać ofiarę lub żeby była odpowiednia jest obrzydliwe. Odprawienie Mszy to jest praca czy posługa miłości?! Płacić mam za modlitwę za bliskich zmarłych? Oni są kapłanami czy urzędnikami? Dym Szatana, który wdarł się do świątyni Bożej to Mamona i chęć łatwego życia, łatwej służby zamiast ofiary. Spytajcie się swoich kapłanów, który z nich pości chociaż jeden dzień w tygodniu o chlebie i wodzie - to podstawowy post chrześcijański. Chrześcijanin, który nie pości daje większe zgorszenie niż chrześcijanin, który się nie modli. Nie ma ofiary, nie ma miłości. A potem wielu kapłanów cierpi, że Bóg ich nie wspiera, że ich działania wydają się im daremne. Bóg im mówi w takim wypadku: "ty mówisz, że mnie kochasz, ale masz łatwe, lekkie życie, nie składasz mi żadnej ofiary, wyrzeczenia, a przecież bycie kapłanem to 100krotnie większą łaska niż bycie świeckim, nawet w najwspanialszym małżeństwie - Ja tobie nie wierzę".
   • PanGoladkin
    09.03.2018 14:45
    Chociaż - sam przyznaję nie wiem jak wygląda życie codzienne zwykłego kapłana, ile dokładnie ma czasu wolnego. W Polsce mamy dobrych kapłanów. Co do ofiary to z chęcią bym dawał, ale nie będąc zmuszany! I nke ze świadomością że psychologicznie zmusza się też biednych żeby dawali ofiary za mszę - przecież to jest wyłudzenie!
   • PanGoladkin
    09.03.2018 15:08
    A i gdyby było trzeba dawałby nawet pół wypłaty żeby utrzymać parafię przy życiu i możliwość spotkania z Jezusem i kapłanów, których szanuję. Mam wielką niechęć tylko! do składania opłaty przy zamawianiu mszy! Jak mi kolega dawno temu powiedział że ma dylemat ile dać za zmarłych bliskich to myślałem że mnie trolluje. Kościół miałby przyjmować pieniądze za odprawianie Mszy, za modlitwę?! Nie wierzyłem i dalej w to nie wierzę. Ale to że kiedyś Kościół pobierał podatek i to tak wysoki i także od ubogich, uważam za jeden z największych grzechów Kościoła. Boli mnie to i czuje hańbę tego postępowania. Mamona jest przeciwstawiona Bogu przez Jezusa - jakże bardzo niekiedy Kościół zdradzał Boga dla Mamony! Boli serce... Nie bez powodu Ojciec Pio powiedział kiedyś: "Piekło jest wybrukowane głowami biskupów" - Jezus jest najsurowszy dla swoich. Ja wszustkim kapłanom życzę świętości!
 • Inny_sposob
  07.03.2018 20:40
  To jak w tym kawale: Niedźwiedź postanowił zjadać codziennie jedno zwierzątko. Oczywiście, zaczęły się petycje. Przyszedł jeż i mówi: "proszę, masz tu kanapkę, tylko przepisz mnie na następny tydzień". -"Ok, niech będzie" - rzekł niedźwiedź. Następnego dnia przyszła sarna: - "masz tu jagody, tylko daj mi jeszcze dwa tygodnie". "Ok" - rzekł niedźwiedź. Przychodzi zając: "Niedźwiedziu, możesz skreślić mnie z tej listy?" Niedźwiedź na to: "nie ma problemu"
 • Remus
  07.03.2018 21:04
  Jutro pójdę zamówić mszę bez płacenia za nią. Ofiarę złożę w niepieniężnej postaci. Powołam się na Ojca Świętego. Ciekawe jak zareaguje kler z mojej parafii?
 • wujek_Olek
  07.03.2018 22:38
  Tu gdzie mieszkam płaci sie jako członek kościoła -dodatkowy- podatek "kościelny" w wysokości ok. 10% podatku dochodowego, np. +2.000 EUR rocznie. Do tego dobrowolne darowizny i na tacę ok. 500 EUR rocznie. Jakby to wprowadzono w POL to wobec mentalności "brać a nie dać" co by sie z "wiernymi" stało? Puff … nie ma.
 • Tadeusz
  08.03.2018 07:13
  Acha jeszcze jedno 20% kazdej ofiary za msze ksiadz musi przekazac na fundusz parafii. Ksiadz musi zapisac wysokosc ofiary w ksiedze intencji aby dokonac rozliczen z innymi ksiezmi na parafii i kurią biskupią. Ksiadz moze przyjac dziennie tylko 1 stypendium. Wszystkie dodatkowe - bo np. w niedziele musi dla wiernych odprawic 3 msze - ma OBOWIAZEK przekazac do kurii. Ksiadz rozlicza sie regularnie z kuria, prowadzi ksiege rachunkowa, robi roczne sprawozdania finansowe. KAZDA ofiara jest w tym celu zapisywana w kancelaryjnej ksiedze iura stolae. Ech czasy. Komuna nie doprowadzila do takiek niecheci i wrogosci do ksiezy jak jest to dzis co widac np na tym forum. Wiecie mam prosbe przestancie sie modlic o nowe powolania kaplanskie. Po co kolejni kandydaci do nienawidzenia przez katolikow w Polsce? Juz i tak seminaria swieca pustkami. To co? Chwala za to?
  • 1
   10.03.2018 19:05
   cos niegra w tym co piszesz bo jesli to prawda to skad ksiezy stac np.na Porsche za pol miliona?Nie o to chodzi,ze komus do garka zagladam bo nie moja to rzecz co kto komu chce dac ale tak sprawa tego ksiedza z tym Porche sie mi przypominiala i to jego zdziwienie i pytanie dlaczego ludzie przestali do kosciola chodzic gdy sobie Porsce kupil "aby Jezusa w bagazniku godnie wozic"?
 • Herman
  08.03.2018 08:08
  Myślę, że przykład powinni dać polscy biskupi poprzez zaprzestanie pobierania opłat za msze św. odprawiane przy okazji bierzmowania i wizyt kanonicznych. Można by sporo zaoszczędzić w ten sposób całkiem pokaźną sumkę.
 • podaję nick
  08.03.2018 10:49
  Ten papież buduje nieufność wiernych w stosunku do kapłanów. Oto laikat dowiaduje się, że księża bezprawnie pobierają opłaty za Msze święte, więc jak się to skończy? Czy Franciszek będzie teraz utrzymywał całe duchowieństwo, czy też wyśle księży do pracy, a sakramenty będą sprawować w wolnym czasie (jeśli go znajdą).
 • tomak
  08.03.2018 11:47
  Każdy poważny wierzący katolik wie, że Mszy Świętej nie można kupić. Msza Święta jest bezcenna czyli nie ma zwykłej ludzkiej ceny. Przy okazji prośby o odprawienie Mszy składa się również księdzu jakąś (niewielką przecież) ofiarę pieniężną. Ksiądz też musi z czegoś żyć, jest normalnym człowiekiem, który ma ludzkie potrzeby. Godzien jest robotnik zapłaty swojej - mówi Pismo. Czy jakiś świecki pracuje za darmo? Czy hydraulik za darmo naprawia cieknący kran, czy urzędnik nie pobiera pensji, czy pracownik w fabryce nie dostaje co miesiąc wypłaty? Cóż to za myślenie, że ksiądz nie ma otrzymywać jakichś pieniężnych gratyfikacji za swój trud? Jeśli ktoś nie ma ochoty należeć do Kościoła, to niech nie należy. Przymusu nie ma. Ksiądz to nie komornik czy urzędnik skarbowy, pozwów nie przysyła, spraw do sądu nie oddaje. Zgadzam się z Tadeuszem: po co ludzie modlicie się o powołania kapłańskie, a potem, gdy macie księży, to nimi poniewieracie? Czy takie zachowanie nie jest paskudne?
  • 1
   10.03.2018 19:12
   w mojej parafii ta "bezcenna Msza Swieta" ma swoj cennik.W zaleznosci czy jest zwykla za kogos czy pogrzebowa czy slubna, czy z chrztem...Mysle,ze gdy sa jasne zasady nie ma problemow.
 • Hubal
  14.03.2018 22:35
  Tzw. ofiara to płacenie permanentne za Msze Św. a w niej za Eucharystie. To grzech ! Nie wspomnę o Sakramentach. Ostatnio w mojej parafii ksiądz ogłosił Msze w 38 rocznice śmierci, za rok będzie 39 rocznica, itd. . Księgowego by trzeba, by policzył tą kombinacje liczbową jeśli Parafia liczy np. 5, czy 10 tyś. dusz. . Ogłoszenia parafialne to praktycznie Msze za zmarłych za pieniądze. Prawie każda Msza jest za pieniądze i w niej przed Eucharystia zbiera sie kolejne pieniądze na tzw. tace. Niczego nie nauczyli się od Marcina Lutra, który 500 lat temu Kościołowi zarzucał zniewolenie pieniądzem i manipulacje umysłami wierzących w sprawie zbawienia, czyśćca. Kościół nadal tkwi w tej praktyce. To zniewolenie pieniądzem prowadzi Kościół do zguby !
 • Hubal
  14.03.2018 22:53
  Taca winna być wyeliminowana ze Mszy Świętej. To profanacja Mszy Świętej jeśli zbiera się pieniądze w trakcie jej trwania. Msza Święta jest OFIARĄ PANA JEZUSA a ofiara na tacy, nie jest ofiarą - jest zbiórką i zakłóca OFIARĘ, umniejsza ją . W Kościołach winna funkcjonować skarbona do której wierni wrzucają datki na utrzymanie wspólnoty przed lub po wyjściu z kościoła. Na szczęście Chrześcijaństwo nie polega na chodzeniu do Kościoła. Pan Jezus przekazał na czym polega Chrześcijaństwo : "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy[2]. Potem jest przykazanie : Pamiętaj abyś dzień święty święcił. Tym dniem jest sobota, czy niedziela? Jednak Eucharystia jest kluczowa dla Chrześcijanina i chodzimy w Niedziele. Dla Eucharystii ja chodzę, gdyby nie Ona ... Poza tym uczcić dzień święty można i należy na wiele innych sposobów zgodnie z nauka Pana Jezusa. Ofiara na kościół jest potrzebna ale nie na zasadzie brać, brać i brać.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.