Komentarze 5
 • a to ciekawe
  16.09.2011 06:41
  Kościół domaga się szacunku dla papieża. Jakie to dziwne, kiedy pamięć zawodzi biskupów, gdy szacunek dla kiedyś dla ludzi był żaden. Oj Kościół musi nauczyć się jak żyć w tym różnorodnym świecie, że jest skazany na krytykę. Dobrze, że nieomylność i świętość została zdjęta z tej organizacji.
 • ludek
  16.09.2011 09:13
  Nie organizacji tylko instytucji. Wyrażaj się precyzyjnie.
  Kościół to wspólnota ludzi wierzących, wszystkich ochrzczonych, a Ty cały czas masz na myśli hierarchię. Wyrażaj się precyzyjnie.
  Nikt nie "zdjął" z Kościoła świętości. Kościół nadal jest "jeden, święty, powszechny, apostolski" (Wyznanie Wiary).
  Jest święty, ponieważ sprawuje święte sakramenty i posiada wielu świętych - tych kanonizowanych, ale i tych, którzy kanonizowani nie zostali, a świętymi byli. To wszyscy zbawieni.
  Kościół jest instytucją bosko-ludzką. Założoną przez samego Boga - Jezusa Chrystusa, ale składającą się z grzesznych, słabych ludzi, do których my wszyscy należymy.
  Oj, widzę, że warto by poczytać trochę opracowań teologicznych dla pogłębienia wiedzy religijnej.
  A za biskupów, to lepiej się pomódl za nich (tak jak umiesz). Marudzenie i narzekanie nic nie da i nie ma najmniejszego sensu.
  Krytyka różni się od krytykanctwa - warto byś o tym pamiętał.
  Pozdrawiam!
  • odpowiadam
   16.09.2011 18:13
   Ludek, organizacji czy instytucji, poraktycznie to jednoznacznie. Owszem, mam na myśli hierarchię, która kieruje wiernymi. Znaczenia słowa Kościół są dwa, hierarchia i ogół wiernych.
   Gdy pisałem o nieomylności i świętości nie napisałem tych wyrazów w cudzym słowiu. A ponieważ nie potrafisz zrozumieć o co chodzi - wyjaśniam. Wierzący uważają Kościół za świętość i niektórzy za nieomylny. Natomiast z zewnątrz, dla obserwatorów oceniający jego działalność - niekoniecznie. Do pewnego czasu, a więc do wybuchu afer, na ogół opinia publiczna uważała tę instytucję za monolit w kwestiach funkcjonowania i wiary. Rzecz jasna, że nie wszyscy, szczególnie ci, którzy interesowali się problematyką kościelną. Innymi słowy w przenośni, potocznie uznawano Kościół za święty i nieomylny z uwagi na silne umocowanie w historii. To się skończyło, kiedy lawinowo świat dowiadywał się jak w rzeczywistości Kościół funkcjonował, na styku z obszarami cywilnymi. Stąd mój sarkazm, że "świętość" i "nieomylność" prysnęła jak bańka mydlana.
   Dla Ciebie jako wierzącego Kościół hierarchiczny jest święty. Jasne. To twoja wykładnia, i dobrze.
   Natomiast co do świętych i kanonizowanych mam wątpliwości, których produkowano taśmowo w minionym pontyfikacie, jak Escrivia Balaguer, zwolennik frankizmu, twórca Opus Dei, czy Stepinac (Ustasz), oskarżany za zbrodnie ludobójstwa, gdy jego podwładni-kapłani mieli pod opieką obozy zagłady. Takich świętych i błogosławionych było nieco więcej.
   Ludek, ja nie muszę czytać "pogłębionych opracowań teologicznych", to kwestia wiary, akademickich rozważań. Opieram się na tym co ziemskie, a nie boskie.
   W sprawie założenia Kościoła przez Jezusa i to, że jest instytucją bosko-ludzką mógłym porozmawiać jak to było, ale w tej dyskusji nie jest to potrzebne.
   W każdym razie Twój Kościół hierarchiczny przeżywa obecnie ciężkie chwile na własne życzenie, kiedy z przyzwyczajenia wydawało mu się, że jest nie do ruszenia, a więc nie do krytykowania i nie podlega żadnej kontroli prawa ziemskiego.
  • yomi
   21.09.2011 11:27
   Ludek, nie nadymaj się tak. Pan Bóg przemówił kiedyś nawet przez oślicę Balaama. Spróbuj zobaczyć w drugim człowieka, nie wroga do bicia. Naucz się żyć w tym różnorodnym świecie z pogodą w sercu i zrozumieniem dla krytykujących. Oni niejednokrotnie mają dużo racji, choć używają tej racji jak cepa.
   • kotek
    22.09.2011 15:54
    Sami ksieza juz mowia, ze oni nimi sa przy ołtarzu, no jeszcze gdy po koledzie chodza owieczki nawiedzic - poco?
    Wniosek - nasuwa sie sam
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg