Będzie bezpłatny dla tych, których na niego nie stać.
Bazylika Watykańska zaprezentowała nowe inicjatywy komunikacyjne na Rok Święty. Przy Grobie Apostoła Piotra i Drzwiach Świętych umieszczone zostaną kamery internetowe, aby każdy mógł doświadczyć Jubileuszu również z daleka. Będzie też wydawany 86-stronnicowy watykański magazyn pt. „Plac Świętego Piotra”, który będzie bezpłatny dla tych, których na niego nie stać.
Prezentując nowe inicjatywy ks. Enzo Fortuanto, który jest dyrektorem ds. komunikacji Bazyliki Watykańskiej podkreślił, że jubileusz jest wielkim wyzwaniem komunikacyjnym. Stąd pomysł stworzenia specjalnego magazynu, który publikowany będzie w języku włoskim, angielskim i hiszpańskim. Uosabia on nowoczesność w dobie globalizacji, z wyjątkowym „redaktorem”, samym papieżem Franciszkiem, który osobiście będzie odpowiadał na pytania czytelników. „Prostym ludziom, zwykłym ludziom: młodemu mężczyźnie, ojcu rodziny, starszej pani” - podkreśla włoski franciszkanin.
Magazyn „Plac Świętego Piotra”
Prezentując zerowy numer nowego pisma wskazał, że pierwsza odpowiedź papieża poświęcona jest babci, która opowiada o smutku, widząc swoją trzecią wnuczkę nieochrzczoną z powodu oderwania się jej rodziców od Kościoła.
Ks. Fortunato przedstawił też inicjatywę modlitwy za pomocą nowych technologii. Od 2 grudnia, dzięki kamerze internetowej, wierni będą mogli wirtualnie nawiedzić grób św. Piotra i Drzwi Święte Jubileuszu. W Fabryce Świętego Piotra zainaugurowano też specjalną wielofunkcyjną salę, która będzie gościć dziennikarzy podczas spotkań i briefingów. Kard. Mauro Gambetii, który jest archiprezbiterem Bazyliki Watykańskiej podkreślił, że „komunikować znaczy łączyć” i chodzi o to, by „łączyć Bazylikę z chrześcijanami na całym świecie”.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.