Papieska audiencja dla Komisji ds. Ameryki Łacińskiej: bądźcie diakonią służby

Zadaniem komisji jest wspierania poszczególnych episkopatów i wspólnot kościelnych, a nie ich zastępowanie czy wyręczanie.

Trzeba inspirować a nie narzucać; motywować i prowokować w wolności, by każda rzeczywistość kościelna rozeznała swoją drogę. Papież Franciszek mówił o tym do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, która odbywa się w Watykanie. Ojciec Święty wskazał, że zadaniem komisji jest wspierania poszczególnych episkopatów i wspólnot kościelnych, a nie ich zastępowanie czy wyręczanie.

Nawiązując do przedmiotu obecnej sesji, która koncentruje się na tematyce rozwoju regionu poprzez „dotykanie cierpiącego ciała Chrystusa w ludziach” oraz kwestii ewangelizacji sfery społecznej i promowania braterstwa w obliczu narastających polaryzacji, Franciszek zauważył, że „te kwestie są również częścią reformy synodalnej, którą cały Kościół musi przyjąć, aby prawdziwe oblicze Jezusa Chrystusa jaśniało coraz lepiej”. Papież przypomniał, że do tej reformy wzywał już Sobór Watykański II.

Mówiąc o przeprowadzonej przez siebie reformie Kurii Rzymskiej, której kształt prezentuje konstytucja apostolska „Praedicate evangelium”, Franciszek wyznał, że w odniesieniu do Komisji ds. Ameryki Łacińskiej chodziło mu o stworzenie „diakonii”,

która pozwoli Kościołowi w Ameryce Łacińskiej doświadczyć duszpasterskiej uwagi i troski Następcy św. Piotra. Wskazał, że ta „diakonia” powinna pracować dyskretnie, roztropnie i skutecznie. Jej celem nie jest bowiem zastąpienie jakiegokolwiek podmiotu w życiu kościelnym Ameryki Łacińskiej, ale wspieranie wszystkich w misyjnej służbie i posłaniu, które nie jest zwykłym aktywizmem. Ojciec Święty zauważył, że także Kościół w Ameryce Łacińskiej potrzebuje wsparcia w wypracowaniu synodalnego stylu myślenia, odczuwania i działania.

„Komisja ds. Ameryki Łacińskiej musi inspirować, a nie narzucać. Motywować i prowokować w wolności, by każda rzeczywistość kościelna i społeczna rozeznała swoją drogę, podążając również za natchnieniem Ducha, w komunii z Kościołem powszechnym. Musi budować mosty pojednania, integracji, braterstwa! Mosty, które zapewnią, że wspólna droga nie będzie jedynie retorycznym stwierdzeniem, ale autentycznym doświadczeniem duszpasterskim” – powiedział Papież do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama