W przemówieniu do kardynałów Kurii Rzymskiej w poniedziałek Benedykt XVI mówił o "niewyobrażalnym wymiarze" skandalu nadużyć seksualnych, popełnionych przez duchownych. Papież podsumował rok w Kościele kładąc nacisk na ten skandal.
Nawiązując do Roku Kapłańskiego, zakończonego w czerwcu Benedykt XVI powiedział: "Tym bardziej byliśmy wstrząśnięci, kiedy właśnie w tym roku i w wymiarze dla nas niewyobrażalnym, dowiedzieliśmy się o nadużyciach wobec nieletnich, popełnionych przez księży, które odwracają Sakrament w jego przeciwieństwo".
"Pod płaszczykiem sacrum ranią one głęboko osobę ludzką w jej dzieciństwie i przynoszą krzywdę na całe życie" - dodał Benedykt XVI.
"Jesteśmy świadomi szczególnej powagi tego grzechu, popełnionego przez kapłanów i naszej za to odpowiedzialności" - oświadczył papież.
"Ale nie możemy również milczeć na temat kontekstu naszych czasów, w których doszło do tych zdarzeń. Istnieje rynek pornografii dziecięcej, który w jakiś sposób zdaje się być coraz bardziej uważany przez społeczeństwo za coś normalnego"- dodał następnie Benedykt XVI.
Podkreślił też: "Psychologiczne niszczenie dzieci, w którym osoby ludzkie sprowadzone są do rangi artykułu rynkowego to przerażający znak czasów".
Benedykt XVI: „Musimy przyjąć to upokorzenie jako wezwanie do prawdy i powołanie do odnowienia wewnętrznego. Tylko prawda zbawia. Musimy postawić sobie pytanie, co możemy zrobić, aby naprawić na ile to możliwe, niesprawiedliwość do jakiej doszło. Musimy zapytać się, co było błędnego w naszym przepowiadaniu, w całym sposobie kształtowania życia chrześcijańskiego, że coś takiego mogło się wydarzyć.”
„Słowa i myśli Synodu powinny być mocnym wołaniem skierowanym do wszystkich, którzy posiadają odpowiedzialność polityczną lub religijną, aby położyli kres chrystianofobii, aby rozpoczęli bronić uchodźców i cierpiących, ożywiając ducha pojednania. Ostatecznie, uleczenie sytuacji może przyjść jedynie z głębokiej wiary w jednającą miłość Boga.”Ojciec Święty nawiązał do słów adwentowej antyfony: „Wzbudź, Panie, potęgę swoją i przybądź”. Zauważył, że współczesny świat często sprawia wrażenie, iż zburzeniu ulega konsensus moralny, bez którego nie funkcjonują struktury prawne i polityczne. W konsekwencji siły zmobilizowane do obrony tych struktur zdają się skazane na klęskę. Przypomniał słowa Jezusa wypowiedziane do zatrwożonych uczniów podczas burzy na morzu, w których wyrzucał On uczniom brak wiary, która był w nich jakby uśpiona. „Także w nas jakże często wiara śpi. Prośmy Go więc, aby nas przebudził ze snu wiary, która uległa zmęczeniu i obdarzenie naszej wiary mocą przenoszenia gór – to znaczy nadania rzeczom świata właściwego ładu” – powiedział papież.
Czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.