Celem 18. zagranicznej podróży Benedykta XVI jest Hiszpania. W dniach 6-7 listopada papież odwiedzi Santiago de Compostelę i Barcelonę.
Papieże w Hiszpanii
Benedykt XVI zdobył sympatię hiszpańskich katolików już wkrótce po objęciu Stolicy Piotrowej. Podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat prosił, aby wspierać go modlitwą. W odpowiedzi na ten apel, wierni z prymasowskiej archidiecezji Toledo, położonej niedaleko Madrytu, w ciągu miesiąca odmówili w intencji papieża ponad milion razy „Zdrowaś Maryjo” – dokładnie 1 366 623 razy. Niedługo potem dziennik „El Mundo” przyznał Ojcu Świętemu tytuł Człowieka Roku 2005 – papież był nim dla co trzeciego mieszkańca Hiszpanii.
Benedykt XVI po raz pierwszy odwiedził Hiszpanię w dniach 8-9 lipca 2006 r., aby uczestniczyć w zakończeniu V Światowego Spotkania Rodzin. Jego obecna wizyta w Santiago de Composteli i Barcelonie będzie siódmą podróżą papieską do Hiszpanii.
Pięciokrotnie przebywał bowiem w tym kraju Jan Paweł II. Pierwszą i najdłuższą, bo dziesięciodniową pielgrzymkę odbył w dniach 31 października – 9 listopada 1982 r. Odwiedził wówczas Madryt, Ávilę, Alba de Tormes, Salamankę, Guadalupe, Toledo, Segovię, Sewillę, Granadę, Loyolę, Javier, Saragossę, Montserrat, Barcelonę, Walencję, Alcirę i Santiago de Compostela.
Dwa lata później, w drodze do Ameryki Środkowej, Jan Paweł II zatrzymał się na krótko w Saragossie (10-11 października 1984). Z kolei w dniach 19-21 sierpnia 1989 r. Ojciec Święty był w Santiago de Compostela (z okazji odbywającego się tam IV Światowego Dnia Młodzieży), Oviedo i Covadonga.
Po raz czwarty Jan Paweł II zawitał do Hiszpanii w dniach 12-17 czerwca 1993 r. Trasa jego pielgrzymki wiodła przez Sewillę, Dos Hermanas, Huelvę, Moguer, Palos de la Frontera, La Rábidę, El Rocío i Madryt. Ostatnia podróż do Hiszpanii w dniach 3-4 maja 2003 r. obejmowała tylko Madryt.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.