Podczas Mszy św., którą odprawił w prywatnej kaplicy w swej rezydencji w Santiago de Cuba 27 marca Benedykt XVI poznał osobiście zakonnicę z Indii, która od 20 lat jest jego "duchową matką chrzestną".
Siostra Teresa Kerketta z gałęzi kontemplacyjnej Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty, zgodnie z charyzmatem swej wspólnoty, od tylu właśnie lat modli się codziennie za jednego kapłana, stając się jego "duchową matką chrzestną". W tym wypadku był to kard. Joseph Ratzinger, obecny papież. Ojciec Święty odprawił Mszę św. w niewielkim gronie przed wyjazdem z Santiago de Cuba do sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre. Uczestniczyło w niej m.in. 10 członkiń gałęzi kontemplacyjnej misjonarek miłości - zgromadzenia założonego przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty.
Po zakończeniu liturgii arcybiskup Santiago de Cuba Dionisio García przedstawił papieżowi zakonnice, wśród nich pochodzącą z Indii s. Teresę Kerkettę, która - realizując praktykę swej gałęzi zakonnej - od 20 lat modli się codziennie za jednego wybranego kapłana. Staje się w ten sposób swego rodzaju jego "duchową matką chrzestną". Siostra powiedziała, że jej "duchowym chrześniakiem" jest od początku kard. Joseph Ratzinger, najpierw prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a od prawie 7 lat papież. Zgodnie ze zwyczajem indyjskim, witając go, założyła mu na szyję długi "szal" z kwiatów.
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI, informując o całym darzeniu, powiedział, że Ojciec Święty był bardzo wzruszony ze spotkania z zakonnicą. Dodał, że było ono ogromnie poruszające i emocjonalne.
Kontemplacyjna gałąź Zgromadzenia Misjonarek Miłości powstała w 1976 r. Nie jest to jedyny odłam głównego nurtu, założonego w 1946 i zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską w 4 lata później. Oprócz zgromadzenia żeńskiego od 1963 istnieje jeszcze zgromadzenie męskie misjonarzy miłości a od 1979 - ich męski odłam kontemplacyjny.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał też, że "umęczona Ukraina cierpi".