Wbrew przewidywaniom o chłodnym przyjęciu przez Brytyjczyków, papież jest ciepło witany w Edynburgu przez najważniejsze osoby w państwie i zwykłych ludzi. Dziesiątki tysięcy osób przywitały Ojca Świętego w pierwszym dniu papieskiej pielgrzymki.
Królowa Elżbieta II uroczyście przywitała Ojca Świętego w Pałacu Królewskim. Po ceremonii powitalnej papież udał się na obiad do Pałacu Arcybiskupiego – siedziby kardynała Keith O’Briena.
W trakcie przejazdu papamobile ulicami Edynburga papież miał założony szal w szkocką kratę. Był witany przez dziesiątki tysięcy osób, które zgromadziły, aby przywitać i pozdrowić Ojca Świętego. Ludzie machali brytyjskimi i papieskimi flagami. Na trasie ustawiło się również wielu uczniów m.in. ze szkoły pw. św. Niniana (apostoła Szkocji), a jeden z nich był przebrany za tego świętego patrona.
Wśród oczekujących na przejazd kolumny Benedykta XVI, były także osoby, które przyszły tam, aby protestować. „Przestańcie chronić księży pedofilów” – głosił jeden z napisów umieszczonych na fladze znajdującej się pomiędzy „gejowskimi” flagami.
Po przyjeździe do Pałacu Arcybiskupiego Ojciec Święty – mimo że nie przewidywał tego oficjalny program – przeszedł pieszo na drugą stronę ulicy, przy której znajduje się arcybiskupia rezydencja, aby spotkać się i pobłogosławić zgromadzonych uczniów i osoby chore.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.