Cypryjskie media chwalą papieża

Prasa cypryjska nadzwyczaj pozytywnie ocenia papieską wizytę. Na stronach tytułowych wszystkie dzienniki zamieszczają zdjęcia papieża opatrując je takimi tytułami jak: "Wielkie szczęście", „Cudowny dzień dla Cypru” czy „Benedykt XVI przybywa jako pielgrzym, sługa Boży i głosiciel pokoju".

Gazety różnie oceniają dotychczasowe przemówienia papieża. Szczególnie akcentują jego wezwanie do pojednania podzielonej wyspy. Liberalny "Politis" uważa, że papież w konflikcie cypryjskim „stoi za nami” i „wspiera nasze stanowisko”

Również "Phileleftheros" pisze o „pozytywnym orędziu pokoju“ i nazywa wizytę Benedykta XVI „wielką wygraną dla naszego kraju”. „Zalecana przez papieża cierpliwość w rozwiązaniu konfliktu jest nadal konieczna“ – pisze dziennik.

W przeciwnym tonie pisze prawicowo konserwatywna gazeta "Machi". „Benedykt odmawia nam politycznego wsparcia“ – pisze gazeta. Jej zdaniem papież w swoich przemówieniach ogranicza się do ogólnych stwierdzeń, które nie pomagają Cyprowi.

W czytanym przez większość obcokrajowców "Cyprus Mail" papieskiej pielgrzymce poświecono specjalne cztery strony. Gazeta pyta katolików z Sri Lanki i Filipin o wrażenia. Odpowiadają, że wizyta papieża to „najpiękniejsze dni w ich życiu“. Cytowane są także opinie prawosławnych, dla których pielgrzymka jest "wielkim zaszczytem dla kraju”. Zdaniem "Cyprus Mail" dużą sympatię Cypryjczyków papież zyskał sobie wypowiadając słowa pozdrowień po grecku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg