Hiszpańskie media podkreślają apel Benedykta XVI o dialog i pokój. Czynią to po tym jak Papieska podróż na Cypr rozpoczęła się w cieniu zamordowania katolickiego biskupa w Turcji i ataku izraelskiego na transport humanitarny dla Gazy.
„Ojciec Święty nazwał muzułmanów braćmi – czytamy w dzisiejszym ABC. Papież prosi o cierpliwość dla Izraela i o dialog z muzułmanami”. Dziennik podkreśla, że abp Chryzostom II przyjął Benedykta XVI z otwartymi ramionami w świątyni, którą oddał na użytek katolikom. Kościół prawosławny na Cyprze skrytykował turecką okupację części wyspy oraz zniszczenie kościołów.
Sytuacji chrześcijan w części okupowanej przez Turcję poświęca sporo uwagi sobotni El Mundo. Dziennik pisze o zniszczeniu większości kościołów, emigracji chrześcijan oraz presji, w jakiej żyją oni pod rządami tureckimi. „Benedykt XVI zaapelował o dialog z «braćmi muzułmanami», zachęcając katolików do kontynuowania go «pomimo wszystkich problemów»”, podkreśla El Mundo.
„Pierwsza podróż Papieża na Cypr naznaczona entuzjazmem” – stwierdza La Razón. Tysiące osób przyjęły Benedykta XVI „z wielkim entuzjazmem w miejscowości Pafos położonej w regionie o wielkim znaczeniu dla szerzenia się chrześcijaństwa”. Dziennik pisze o niewielkiej grupie, która manifestowała przeciwko papieskiej wizycie w kraju, gdzie większość stanowi prawosławie, oraz o reakcji abp. Chryzostoma II, który stanowczo potępił tego rodzaju postawy.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.