Kraje bałtyckie czekają na Franciszka

Papież ma odwiedzić Litwę, Łotwę i Estonię jesienią.

Jesienna wizyta Ojca Świętego w Krajach Bałtyckich znalazła się w centrum prac Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Litwy.

Już od przyszłego tygodnia ruszy strona internetowa, na której śledzić będzie można wszystkie aktywności związane z przyjazdem Franciszka. Wierni i media będą mogli także czerpać informację ze strony Facebook.

Program szczegółowy nie jest jeszcze znany. Specjalna komisja przygotowawcza na Litwie ściśle współpracuje ze Stolicą Apostolską, aby wizyta przebiegła jak najsprawniej. Na ostatnim zebraniu episkopatu zajęto się właśnie stroną praktyczno-organizacyjną. W jedną z niedziel czerwca we wszystkich kościołach zbierane będą fundusze związane z organizacją pielgrzymki.

Ponadto biskupi podjęli temat formacji katechumenów, chcąc włączyć grupy obecne na szczeblu diecezjalnym w program ewangelizacyjny o zasięgu narodowym.

Na Łotwie ogłoszono z kolei ostatnio konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Serce mówi sercu”.Konkurs organizuje Ryski Wyższy Instytut Nauk Religijnych oraz stołeczne Katolickie Gimnazjum. Do rywalizacji zaproszeni są młodzi artyści między 7. a 18. rokiem życia. Mogą oni pracować zarówno indywidualnie, jak i w zespołach, w trzech grupach wiekowych. Organizatorzy mają nadzieję na duże zainteresowanie konkursem, w związku z wizytą Franciszka. Wśród zaproponowanych tematów jest też dzieciństwo Jorge Bergoglio. A to wymaga od młodych twórców głębszego zainteresowania postacią obecnego Papieża. Organizatorzy liczą na to, że wzmocni to też katolicką tożsamość artystów i ich więź z Kościołem. Prace można składać aż do 21 września.
 
Na przyjazd ojca świętego przygotowuje się także Estonia. Z tej okazji tamtejsza administratura apostolska zorganizowała w Tallinie specjalną wystawę poświęconą postaci Ojca Świętego oraz przypomniała pielgrzymkę św. Jana Pawła II do tego kraju w 1993 r. Wystawa ma na celu pomóc odwiedzającym w lepszym poznaniu dwóch nadzwyczajnych osób – tłumaczą jej twórcy oraz pragnie być źródłem inspiracji dla poznania i życia wartościami, takimi jak: miłosierdzie, integralna ekologia i radość, promowanymi przez obu papieży.
 
Wystawa złożona jest z kilkunastu paneli informacyjnych, na których znajdują się fotografie i tekst w języku estońskimi i angielskim. Wśród wydarzeń z życia Franciszka przypomina się migrację jego rodziny z Włoch do Argentyny; drogę jego powołania kapłańskiego oraz zainteresowanie piłką nożną i tangiem. Ostatnia plansza jest poświęcona nauczaniu Franciszka oraz przypomina program wrześniowej wizyty w Estonii. Wiele cytatów z jego nauczania wskazuje na prosty i zrozumiały język, jakiego używa.
«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama