Posynodalna adhortacja apostolska Jego Świętobliwości papieża Jana Pawła II - Tłum. Wojciech Kluj OMI (za zgodą Papieskich Dzieł Misyjnych)
Wyzywania
14. Ojcowie Synodu pragnęli, aby Jezus Chrystus był usłyszany i zrozumiany przez ludzi powierzonych ich opiece, i przez wielu więcej. Widzieli potrzebę, by docierać do żyjących z niespełnionymi nadziejami i pragnieniami, do będących chrześcijanami tylko z imienia, a także do tych, którzy odeszli daleko od Kościoła, być może z powodu bolesnych doświadczeń. Należy uczynić każdy wysiłek, aby uleczyć takie rany i przywrócić zagubioną owcę do stada.
Nade wszystko Ojcowie Synodu pragnęli dotknąć serca młodych. Wielu z nich szuka prawdy i dobra, a ich poszukiwanie może zawierać eksperymentowanie z wezwaniami i głosami współczesnego świata, spośród których część jest wyraźnie destrukcyjna. Może to powodować zamieszanie u młodych wystawiające ich na utratę poznania prawdziwej wartości i gdzie prawdziwe szczęście może być znalezione.
Wielkim wyzwaniem i okazją pozostaje zaoferowanie im darów Jezusa Chrystusa w Kościele, ponieważ jedynie te dary mogą zaspokoić ich tęsknotę. Chrystus musi być przedstawiany w sposób odpowiednio dostosowany do młodszego pokolenia i gwałtownie zmieniającej się kultury, w której żyje.
Niekiedy postrzega się Kościół katolicki jako przedstawiający orędzie nieżyciowe, nieatrakcyjne albo nieprzekonywające, jednak my sami nie możemy nigdy dopuścić, aby takie roszczenia podkopały nasze zaufanie, ponieważ znaleźliśmy drogocenną perłę (por. Mt 13,46). Nie ma jednak miejsca na samozadowolenie. Kościół jest wezwany, by przedstawiać Dobrą Nowinę ludom Oceanii stosownie do ich obecnych potrzeb i okoliczności.
Musimy przedstawić Chrystusa naszemu światu w sposób przynoszący nadzieję wielu, którzy cierpią biedę, niesprawiedliwość albo ubóstwo. Misterium Chrystusa stanowi misterium nowego życia dla wszystkich potrzebujących albo cierpiących, w rozbitych rodzinach albo zmagających się z bezrobociem, będących na marginesie, zranionych na duszy albo ciele, chorych albo uzależnionych od narkotyków, i dla wszystkich, którzy stracili swą drogę. Ta tajemnica łaski, mysterium pietatis, stanowi istotę Kościoła i jego misji.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.