W dniach od 8 do 19 sierpnia Ojciec Święty odwiedził siedem krajów afrykańskich: Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun, Republikę Środkowoafrykańską, Zair, Kenię i Maroko. Była to 27 podróż Jana Pawła II poza granice Włoch, a jednocześnie trzecia na kontynent afrykański.
W 1980 roku Papież odwiedził Zair, Kongo, Kenię, Ghanę, Górną Woltę i Wybrzeże Kości Słoniowej, a w 1982 Nigerię, Benin, Gabon i Gwineę Równikową. Tak więc do tej pory Papież złożył wizytę w 14 krajach Czarnego Lądu, przy czym dwukrotnie na Wybrzeżu Kiści Słoniowej, w Zairze i Kenii. Trzecia podróż afrykańska była najdłuższą z dotychczasowych. W ciągu 12 dni – pierwsza trwała 10. a druga 7 dni – Ojciec Święty przebył ponad 25 tys. km, odwiedzając 17 miejscowości w 7 krajach.
ORĘDZIE RADIOWO-TELEWIZYJNE
Przed rozpoczęciem podróży Ojciec Święty skierował orędzie radiowo-telewizyjne do wszystkich ludów afrykańskich, a zwłaszcza do ludności krajów, które zamierzał odwiedzić. Każdemu wiadomo – podkreślił Papież w swym orędziu – że przybywam jako przywódca religijny, światek Jezusa Chrystusa i Kościoła, jako ten, który służy pokojowi, pragnie godności i poszanowania osób, wspólnego dobra narodów, wprowadzenia braterskiej miłości. Kraje afrykańskie dążą do pokoju, do rozwinięcia swych zasobów, do tego, by uznano ich godność i ich rodzime wartości. W swej mądrości nie chcą oddzielać rozwoju kulturalnego, gospodarczego i społecznego od postępu moralnego i duchowego. Już teraz dziękuję im za ich życzliwość, za ich zaufanie, za przyjęcie, jakie przygotowują Pasterzowi Kościoła, następcy Piotra na Stolicy Apostolskiej. Wyrażam wszystkim mój szacunek i przesyłam moje pozdrowienia i najlepsze życzenia, czekając na moment, gdy będąc u nich, podam im rękę i będę się modlił wśród nich. Niech Bóg was błogosławi, obdarzy swym pokojem, niech błogosławi każdy z waszych krajów(…).
KAMERUN
Kamerun posiada obszar 475 km kw. Na ogólną liczbę niespełna 9 mln ludności katolików jest ok 2,5 mln (27,5 proc.). Kościół katolicki posiada 15 diecezji, w których pracuje 20 biskupów, ponad 800 kapłanów, 1300 sióstr zakonnych i ok. 10 tys. katechetów. Oprócz pracy duszpasterskiej Kościół prowadzi szeroką działalność na polu społecznym i wychowawczym
POWITANIE W JAUNDE
Po 2,5 godzinnym locie o godz. 18 czasu miejscowego samolot papieski wylądował na lotnisku w stolicy Kamerunu Jaunde. Papieża oczekiwał cały Episkopat Kamerunu, prezydent kraju Paul Biya, przedstawiciele rządu i parlamentu oraz ok. 5 tysięcy wiernych. Ceremonia powitania odbyła się wśród tradycyjnych tańców, przy wtórze tam-tamów, balafonów i bębnów. Prezydent młodej republiki skierował do Ojca Świętego bardzo krótkie, ale pełne szacunku słowa powitania. „Ojcze Święty – powiedział m.in. – posłuchaj głosu tam-tamów, posłuchaj głosu balafonów, posłuchaj głosu bębnów, posłuchaj tysiącletniego głosu Afryki, który Ci mówi: Ojcze Święty witaj w Kamerunie”. Ojciec Święty podziękował za zaproszenie do złożenia wizyty oraz słowa prezydenta, wyrażające głębokie uznanie dla Kościoła katolickiego i Stolicy Apostolskiej. Podkreślił specyfikę Kamerunu nazywanego „wyspą pokoju” pomimo tego, iż jest on tyglem ras, języków i różnych religii kontynentu afrykańskiego. Papież podkreślił, że przybywa przede wszystkim do swych braci katolików, by dać impuls nowemu etapowi ewangelizacji, z całym jednak uszanowaniem dla sumienia każdego Kameruńczyka.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.