W dniach od 8 do 19 sierpnia Ojciec Święty odwiedził siedem krajów afrykańskich: Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun, Republikę Środkowoafrykańską, Zair, Kenię i Maroko. Była to 27 podróż Jana Pawła II poza granice Włoch, a jednocześnie trzecia na kontynent afrykański.
„Pośród podstawowych praw osoby – powiedział dalej Papież. – czuję potrzebę przypomnienia raz jeszcze wolności religijnej, ponieważ znam zbyt wiele sytuacji, w których chrześcijanie doznają prześladowań w sprawowaniu kultu oraz w otrzymywaniu, koniecznych środków do ich formacji w wierze. W pewnych regionach Afryki Kościół cierpi, widząc misjonarzy wygnanych, nieprzyjętych, którzy przychodzą, by ofiarować swoje usługi Kościołowi lokalnemu, proszącemu o ich pomoc oraz ludności, która z tego korzysta. Kościół cierpi doświadczając pewnych form dyskryminacji czy podejrzeń, których ofiarami są jego wierni. Cierpi, widząc naruszenie życia i wolności osobistej księży, zakonników i zakonnic świadczących jedynie o miłości i pokoju” Po spotkaniu, w drodze powrotnej do nuncjatury, Ojciec Święty odwiedził przyklasztorny kościół benedyktynów pw. Wniebowzięcia NMP.
Wtorek, 13.V1II.19S5
MSZA ŚW. W DOUALA
W godzinach rannych Jan Paweł II udał się ze stolicy kraju Jaunde do największego miasta Kamerunu – Douala, liczącego blisko 1,5 mln mieszkańców. Douala położone jest ponad 200 km na zachód od stolicy nad Oceanem Atlantyckim. W tej części Kamerunu powstała pierwsza misja katolicka założona w 1890 roku przez niemieckich pallotynów. W porównaniu z innymi regionami kraju archidiecezja Douala posiada największy odsetek katolików – ponad 40 proc. ogółu mieszkańców. Większość stanowią animiści. Na lotnisku w Douala Papież odprawił Mszę św., w której wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób w tym ok. 15 tys. młodzieży. W wygłoszonej homilii Ojciec Święty mówił o problemach wychowania. Jan Paweł II przypomniał, że wychowanie jest wielkim wyzwaniem rzuconym współczesnemu człowiekowi. Wychowanie stanowiło zawsze integralną część działalności misyjnej. Pierwsi misjonarze, którzy rozpoczęli ewangelizację Kamerunu w obecnej archidiecezji Douala, zakładali szkoły i kształcili katechistów.
Po przypomnieniu, że obowiązek wychowania katolickiego spoczywa przede wszystkim na rodzinach, Ojciec Święty zaapelował do rodziców, aby nie zaniedbywali tego obowiązku mimo istniejących trudności i problemów w nawiązaniu dialogu z młodym pokoleniem. Papież zwrócił także uwagę na inne czynniki odgrywające ważną rolę w wychowaniu, jak odpowiedni dobór wychowawców, szkoły katolickie, zawierzył Matce Bożej wszystkich mieszkańców Kamerunu i przyszłość Kościoła w tym kraju. Przed udzieleniem końcowego błogosławieństwa Ojciec Święty zwrócił się do młodzieży, zachęcając ją, aby wzięła w swoje ręce sprawę własnego wychowania zgodnie z wolą i planem, jaki Bóg ma wobec każdego człowieka.
,,Zgodnie z planem Boga – powiedział Papież – każdy ma swoje miejsce w rodzinie Bożej. Chrześcijanie wiedzą, iż Jezus patrzy na nich z miłością jak na młodzieńca ewangelicznego. Jezus liczy na waszą odpowiedź, On zachęca was do zachowania przykazań wpisanych w wasze sumienie. On was przestrzega przed zasadzkami stawianymi przez tych, którzy obiecują wam przyszłość bez problemów i zmartwień, sukces bez pracy, zysk bez dzielenia się z innymi”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.