W dniach od 8 do 19 sierpnia Ojciec Święty odwiedził siedem krajów afrykańskich: Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun, Republikę Środkowoafrykańską, Zair, Kenię i Maroko. Była to 27 podróż Jana Pawła II poza granice Włoch, a jednocześnie trzecia na kontynent afrykański.
W czasie Mszy św. wierni zgotowali gorącą owację bp. Albertowi Ndongmo z diecezji Nkongsamba, który został skazany przez poprzedni rząd na karę śmierci. Bp Ndongmo ratował się ucieczką i przebywał na emigracji w Quebecku (Kanada). Obecnie za sprawą Jana Pawła II powrócił do kraju. Papież przedstawił go niejako wiernym, kładąc mu rękę na ramionach, co wywołało olbrzymi entuzjazm. Po zakończeniu Mszy św. Papież spotkał się z 30 katechumenami Pigmejami. W całym Kamerunie żyje ich ok. 15 tys. w bardzo prymitywnych warunkach w dżungli.
POWRÓT DO JAUNDE
W drodze powrotnej z Douala do nuncjatury Papież otworzył w stolicy kraju, w pobliżu pałacu prezydenckiego, bulwar nazwany jego imieniem. Była to krótka uroczystość .z przemówieniem burmistrza miasta i zaimprowizowaną odpowiedzią Papieża. Jan Paweł II przeciął symboliczną wstęgę. W uroczystości uczestniczył prezydent Kamerunu. Po krótkim odpoczynku Ojciec Święty przyjął w nuncjaturze jej pracowników oraz policję drogową i kierowców samochodów, które tworzyły orszak papieski – w sumie ok. 100 osób. Wszyscy przynieśli ze sobą naczynia z wodą, prosząc Jana Pawła II o poświęcenie wody. Kameruńczycy niezwykle szanują wodę święconą i często jej używają.
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI NAUKI
O godz. 17 w Pałacu Kongresów w Jaunde odbyło się spotkanie Papieża z intelektualistami oraz profesorami i studentami miejscowego uniwersytetu. W wygłoszonym przemówieniu Jan Paweł II poruszył m.in. zagadnienia kultury i jej rozwoju, związków wiary i Kościoła z kulturą, problem inkulturacji oraz współzależności pomiędzy wiarą a działalnością dydaktyczno-wychowawczą i naukową środowisk uniwersyteckich. Papież podkreślił, że przyszłość społeczeństwa zależy od formacji sumień. Istnieje organiczny związek pomiędzy kulturą i religią, stąd należy uwzględnić wartości tradycji religijnych i więzi wspólnotowych, aby powstająca cywilizacja mogła zachować swą tożsamość. Ojciec Święty pozytywnie ocenił dążenia wiernych, którzy chcą być w pełni chrześcijanami i Afrykańczykami zarazem. Wskazał na potrzebę pogłębienia zagadnień związanych z inkulturacją przez biskupów całego kontynentu w ramach działalności rad, sympozjów – czy nawet spotkania ogólnoafrykańskiego. Wielkie poruszenie wywołały słowa Papieża o krzywdach, jakie w ciągu wieków wyrządzili Afrykańczykom ludzie należący do narodów chrześcijańskich. Papież prosił braci Afrykańczyków, którzy tyle wycierpieli, np. z powodu handlu niewolnikami, o przebaczenie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.