(Stambuł, 30 listopada 2006) - tłum. Krzysztof Gołębiowski (Katolicka Agencja Informacyjna) - Benedykt XVI ponowił zaproszenie do "podjęcia braterskiego dialogu" nt. sposobów pełnienia posługi Biskupa Rzymu, aby mogła być służbą miłości uznaną przez wszystkich chrześcijan. Jako pierwszy z ideą tą wystąpił w 1995 r. papież Jan Paweł II.
Dwaj bracia - Szymon, zwany Piotrem, i Andrzej - byli rybakami, których Jezus powołał, aby byli rybakami ludzi. Zmartwychwstały Pan przed swym Wniebowstąpieniem rozesłał ich wraz z innymi Apostołami z misją czynienia Jego uczniami wszystkich narodów, udzielania im chrztu oraz głoszenia Jego nauki (por. Mt 28,19n.; Łk 24,47; Dz 1,8).
Zadanie to, pozostawione nam przez świętych braci Piotra i Andrzeja, dalekie jest od wypełnienia. Przeciwnie, dzisiaj jest ono może nawet jeszcze bardziej palące i konieczne. Dotyczy bowiem nie tylko tych kultur, które jedynie powierzchownie dotknęło orędzie Ewangelii, ale również dawno już istniejących kultur europejskich, głęboko zakorzenionych w tradycji chrześcijańskiej. Procesy zeświecczenia osłabiły tkankę tej tradycji, co więcej, podważyły ją, a nawet odrzuciły. W obliczu tej rzeczywistości jesteśmy powołani, wraz ze wszystkimi innymi wspólnotami chrześcijańskimi, do ponownego uświadomienia Europie jej chrześcijańskich korzeni, tradycji i wartości, nadając im nową żywotność.
Nasze wysiłki na rzecz budowania ściślejszych więzów między Kościołem katolickim a Kościołami prawosławnymi stanowią część tego misyjnego zadania. Podziały istniejące między chrześcijanami są skandalem dla świata i przeszkodą w głoszeniu Ewangelii. Tuż przed swą męką i śmiercią Pan, otoczony przez swych uczniów, modlił się gorąco, aby wszyscy byli jedno, aby świat uwierzył (por. J 17,21). Jedynie dzięki braterskiej wspólnocie między chrześcijanami i dzięki ich miłości wzajemnej to przesłanie miłości Bożej do każdego mężczyzny i kobiety stanie się wiarygodne. Każdy, kto realistycznie spogląda na dzisiejszy świat chrześcijański, dostrzeże pilną potrzebę takiego świadectwa.
Szymon Piotr i Andrzej zostali wspólnie powołani, aby być rybakami ludzi. To samo zadanie przybrało jednak różne formy w odniesieniu do każdego z braci. Szymon, mimo swej słabości ludzkiej, został nazwany "Piotrem" - skałą, na której miał zostać zbudowany Kościół, któremu w sposób szczególny zostały powierzone klucze Królestwa Niebieskiego (por. Mt 16,18). Jego droga zaprowadziła go z Jerozolimy do Antiochii i z Antiochii do Rzymu, aby w tym mieście niósł powszechną odpowiedzialność. Sprawa powszechnej posługi Piotra i jego Następców zapoczątkowała niestety nasze różnice poglądów, które mamy nadzieję przezwyciężyć, także dzięki dialogowi teologicznemu, który ostatnio został wznowiony.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.