28 XI 2006 r., Ankara
Oczekiwanie - Andrzej Grajewski prosto z Turcji
„Serdecznie witamy” tymi słowami oraz zdjęciem uśmiechniętego Papieża, turecka prasa powitała dzisiaj na pierwszych stronach Ojca Świętego, który za kilka godzin przybędzie do Ankary, stolicy Turcji. Ten dzień będzie poświęcony spotkaniom z przedstawicielami władzy. Według ostatnich informacji na lotnisku, co nie było początkowo planowane, Papieża przywita premier Turcji, Recep Tayyip Erdogan.
Przewidziano krótką rozmowę, a później Premier poleci na szczyt NATO do Rygi, natomiast Papież zacznie swój program od wizyty w mauzoleum Attatűrka, gdzie oczekiwać na niego będzie prezydent Ahmet Necdem Sezere. To będzie nie tylko symboliczne, ale i ważne spotkanie. Prezydent Sezer, jest dziesiątym następcą Mustafy Kemala, pierwszego prezydenta Turcji. To wybitny prawnik, powszechnie szanowany, także przez przeciwników z islamskiej opozycji.
Jest gorącym zwolennikiem wejścia Turcji do Unii Europejskiej. Jednocześnie podkreśla, że ten proces nie może spowodować, że Turcja straci swą narodową tożsamość. Znany jest z życzliwego stosunku do chrześcijan. Posiada ważne kompetencje w procesie legislacyjnym, gdyż ma prawo weta. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy w Turcji zmienia się cały system prawny w związku ze staraniami kraju o wejście do Unii Europejskiej. Prezydent będzie rozmawiał z Papieżem w cztery oczy i nie przewidziano żadnego oficjalnego wystąpienia Ojca Świętego w czasie tego spotkania.
Innym ważnym spotkaniem w dniu dzisiejszym będzie rozmowa Papieża z prof. Ali Bardakoğlu, szefem Urzędu do spraw Wyznań, a jednoczesnie Wielkim Muftim Turcji. W tej funkcji reprezentuje zarówno stronę państwową, jak i społeczność muzułmańską. Jest głównym interpretatorem prawa, ale i wykładnikiem poprawności nauczania religijnego. Benedykt XVI w trakcie tego spotkania wygłosi przemówienie i z pewnością będzie to najważniejszy tekst poświęcony relacjom katolicyzmu z islamem, wygłoszony w czasie tej pielgrzymki. Jego znaczenie jest tym istotnijesze, że w spotkaniu wezmą także udział najważniejsi mufti z całego kraju. Dzień zakończy spotkanie Benedykta XVI z korpusem dyplomatycznym, w czasie którego papież wygłosi przemówienie. Być może będzie ono odnosiło się również do tureckich nadziei na wejście do Unii Europejskiej.