Zgromadzenie Synodu Biskupów nt. Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła, deklaracja Kongregacji Nauki Wiary "Dignitas personae", dotycząca problemów bioetycznych, związanych z rozwojem medycyny, a także powstanie Forum Katolicko-Muzułmańskiego - to niektóre z najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w Watykanie w roku 2008.
Październik
5-26 – XII Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów odbyło się w Watykanie nt. „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”. Uczestniczyło w nim 253 ojców synodalnych (w tym 10 przedstawicieli zakonów) z 13 katolickich Kościołów wschodnich, 113 konferencji biskupich, 25 urzędów Kurii Rzymskiej i Unii Wyższych Przełożonych Zakonnych, a także 41 ekspertów, 37 audytorów oraz 3 osób zaproszonych imiennie przez papieża. Była to sesja rekordowa pod względem liczby kobiet, których przybyło 25, przy czym 6 z nich obecnych było jako ekspertki, a 19 jako audytorki. Prace synodalne zaowocowały nie tylko Orędziem do Ludu Bożego, ale także 55 „Propozycjami”, które mogą posłużyć papieżowi w opracowaniu przyszłej posynodalnej adhortacji apostolskiej. Znalazła się wśród nich zachęta do rozwoju refleksji teologicznej nad sakramentalnością Słowa Bożego. Ojcowie synodalni wyrazili życzenie, aby każdy katolik miał egzemplarz Biblii i aby mógł korzystać z odpustu związanego z jej pobożną lekturą. Synod postuluje, aby Kongregacja Nauki Wiary pełniej wyjaśniła pojęcie natchnienia i prawdy Pisma Świętego. Należałoby też przygotować dyrektorium homiletyczne. Synod widzi potrzebę ponownego spojrzenia na treść lekcjonarza mszalnego, aby zastanowić się, czy obecny dobór czytań odpowiada misji Kościoła we współczesnym świecie. Pragnie umożliwić świeckim udział w Liturgii Godzin, aby była ona modlitwą całego Kościoła. Proponuje tworzenie ośrodków formacji biblijnej dla świeckich i zwrócenie należytej uwagi na rolę Biblii w duszpasterstwie młodzieży, aby pomóc jej w rozpoznaniu swego powołania. Ojcowie synodalni, przekonani o istotnym znaczeniu Pisma Świętego dla budowania jedności chrześcijan, zalecili współpracę międzywyznaniową w dziedzinie tłumaczenia i upowszechniania Biblii, a także wspólne nabożeństwa Słowa Bożego. Nie poparli natomiast propozycji zorganizowania Światowego Kongresu Biblijnego. Zdecydowanie też odcięli się od fundamentalistycznych interpretacji Biblii, nie uwzględniających ludzkiego pośrednictwa w jej powstawaniu i podkreślono konieczność poszukiwania w niej przede wszystkim prawdy zbawczej.
18 – Ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I po raz pierwszy w historii przemówił do uczestników zgromadzenia Synodu Biskupów. Na zakończenie nieszporów w Kaplicy Sykstyńskiej wskazał, że fakt ten „rozbudza w nas nadzieję, że nastanie dzień, kiedy oba nasze Kościoły będą w pełni zgodne co do roli prymatu i synodalności w życiu Kościoła”. Wyjaśnił, że „wraz z prymatem, synodalność stanowi strukturę nośną władzy i organizacji Kościoła”. Było to trzecie w 2008 r. spotkanie prawosławnego hierarchy z papieżem. Poprzednie miały miejsce 6 marca, gdy przybył na obchody 90-lecia Papieskiego Instytutu Wschodniego, którego jest absolwentem, i 28-29 czerwca, gdy uczestniczył w otwarciu Roku św. Pawła.
30 – Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego ogłosiła „Wskazania odnośnie do wykorzystywania nauk psychologicznych w przyjmowaniu i formacji kandydatów do kapłaństwa”. Dokument kieruje się przekonaniem, że powołanie do kapłaństwa i jego rozpoznanie wymykają się spod ścisłych kompetencji nauk psychologicznych, a jego rozpoznanie należy do Kościoła. Przypomina, że życie duchowe samo przez się, jeśli nie ma przeszkód psychologicznych, sprzyja rozwojowi osobowemu, zaś istotną rolę w formacji kandydatów do kapłaństwa odgrywa łaska Boża. Dlatego odwołanie się do ekspertów w dziedzinie nauk psychologicznych może mieć tylko charakter pomocniczy czy użyteczny jedynie w niektórych przypadkach, gdy formatorzy napotykają na szczególne trudności. Nauki psychologiczne mają jedynie służyć integracji osobowości a nie zastępować rozpoznania powołania i formacji seminaryjnej.
Listopad
4 – Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Republiką Botswany w południowej Afryce. Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 177 państwami, Unią Europejską i Zakonem Kawalerów Maltańskich. Utrzymuje też dwie misje o charakterze specjalnym: przy Federacji Rosyjskiej i Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Ma też swoich przedstawicieli w ponad 30 organizacjach międzynarodowych.
24-25 – Benedykt XVI spotkał się z katolikosem Cylicji Aramem I. Hierarcha Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego zaproponował podjęcie starań o obchodzenie Wielkanocy przez wszystkich chrześcijan tego samego dnia oraz ustanowienie wspólnego wspomnienia wszystkich męczenników chrześcijaństwa. Przemówił także podczas środowej audiencji generalnej papieża na placu św. Piotra.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.