Zgromadzenie Synodu Biskupów nt. Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła, deklaracja Kongregacji Nauki Wiary "Dignitas personae", dotycząca problemów bioetycznych, związanych z rozwojem medycyny, a także powstanie Forum Katolicko-Muzułmańskiego - to niektóre z najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w Watykanie w roku 2008.
Czerwiec
4 – Niepowodzenie rozmów z lefebrystami. Przewodniczący Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” kard. Darío Castrillón Hoyos przyjął przełożonego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp. Bernarda Fellaya i zaproponował lefebrystom powrót do pełnej komunii z Kościołem w zamian za oficjalne zobowiązanie się Bractwa do podporządkowania się papieżowi i zaniechania działań wymierzonych w komunię kościelną. Watykański rzecznik ks. Federico Lombardi przypomniał, że Stolica Apostolska żąda od lefebrystów uznania Soboru Watykańskiego II i dokonanej przezeń reformy liturgii. Jednocześnie nieoficjalnie przedstawiciele Watykanu dawali do zrozumienia, że istnieje możliwość utworzenia specjalnej prałatury personalnej dla katolickich tradycjonalistów. Jednak bp Fellay odrzucił te warunki i miał stwierdzić, że wobec żądań Watykanu nie ma innego wyjścia, jak kontynuować to, co Bractwo robiło do tej pory. Miał on przy tym wyjaśnić, że przywrócenie przedsoborowej liturgii przed Benedykta XVI nie załatwia całej sprawy, której głównym problemem jest właśnie Vaticanum II i modernizm szerzący się – zdaniem lefebrystów – w Kościele katolickim.
13 – Papieska Rada ds. Świeckich ogłosiła dekret definitywnego zatwierdzenia statutu Drogi Neokatechumenalnej. Przy okazji przypomniano, że papież Benedykt XVI zetknął się z neokatechumenatem już w 1974 r. jako profesor teologii w Ratyzbonie i pomógł w jego wprowadzeniu w Niemczech. Jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger zajmował się zbadaniem i zatwierdzeniem zawartości teologicznej katechez poszczególnych etapów neokatechumenatu.
13 – Prezydent USA George Bush złożył wizytę w Watykanie. Benedykt XVI spotkał się ze swym gościem nie w Pałacu Apostolskim, lecz w wieży św. Jana. Po rozmowie w cztery oczy, odbyli spacer po Ogrodach Watykańskich i wysłuchali krótkiego koncertu chóru Kaplicy Sykstyńskiej. Papież podziękował Bushowi za „zaangażowanie w obronę podstawowych wartości moralnych”.
16 – Benedykt XVI zaapelował o „złagodzenie bądź anulowanie zagranicznego zadłużenia” krajów rozwijających się. Swój apel papież skierował do instytucji międzynarodowych, które „poprzez odpowiednią i należycie wyważoną pomoc oraz politykę gospodarcza na skalę światową” muszą przyczynić się „do przerwania błędnego koła niedorozwoju i skrajnego ubóstwa”.
18 – Stolica Apostolska nie uznała Kosowa za samodzielne państwo i w najbliższym czasie nie planuje tego uczynić. Poinformował o tym przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. „Rozumiemy również, że Kosowo jest kolebką serbskiego Kościoła prawosławnego” – powiedział kard. Walter Kasper. Dodał, że Stolica Apostolska występuje na rzecz praw mniejszości w dziedzinie społecznej, religijnej i kulturalnej, a Serbowie napotykają w Kosowie na „poważne ograniczenia” w korzystaniu z tego prawa.
28 – Benedykt XVI otworzył Rok św. Pawła, związany z 2000. rocznicą urodzin Apostoła Narodów. Obchody potrwają do 29 czerwca 2009 r.
Lipiec
8 – Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan wyraziła ubolewanie z powodu decyzji Synodu Generalnego Kościoła Anglii o dopuszczeniu kobiet do święceń biskupich. W specjalnym komunikacie podkreśliła, że ta decyzja anglikanów „oznacza zerwanie z apostolską tradycją, zachowaną przez wszystkie Kościoły pierwszego tysiąclecia” i „stanowi kolejną przeszkodę na drodze do pojednania między Kościołem katolickim i Kościołem Anglii”.
30 – Nie byłoby obecnego, globalnego kryzysu, gdyby posłuchano Jana Pawła II, który przestrzegał przed konsekwencjami nieliczenia się „z kulturowym i duchowym wymiarem istoty ludzkiej, a więc z jej realnymi potrzebami”. Opinię taką wyraził włoski ekonomista i bankowiec Ettore Gotti Tedeschi na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”. Wskazał, że po raz kolejny „rozwiniętemu człowiekowi rynku i technologii wymknęły się z rąk narzędzia, ponieważ nie brał pod uwagę szerszego wymiaru kulturowego i duchowego istoty ludzkiej, a więc i jej najbardziej autentycznych potrzeb”. „Przewidział to Jan Paweł II: ciekawe, czy jego nauka zostanie wreszcie zrozumiana” – pytał Gotti Tedeschi.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.