Stolica Apostolska 2008 - najważniejsze wydarzenia

Zgromadzenie Synodu Biskupów nt. Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła, deklaracja Kongregacji Nauki Wiary "Dignitas personae", dotycząca problemów bioetycznych, związanych z rozwojem medycyny, a także powstanie Forum Katolicko-Muzułmańskiego - to niektóre z najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w Watykanie w roku 2008.

Marzec

5 – Powstało Forum Katolicko-Muzułmańskie. Zostało ono powołane wspólnie przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego oraz przedstawicieli 138 sygnatariuszy listu otwartego muzułmanów do przywódców chrześcijańskich z 13 października 2007 r. Pierwsze seminarium Forum odbyło się w Rzymie w dniach 4-6 listopada 2008 r. na temat „Miłość Boga, miłość bliźniego”. Wzięło w nim udział po 24 przedstawicieli każdej ze stron. Spotykając się z jego uczestnikami Benedykt XVI przyznał, że muzułmanie i chrześcijanie mają różne podejście do kwestii Boga. Mimo to „możemy i musimy być wyznawcami jednego Boga, który nas stworzył i troszczy się o każdą osobę w każdym zakątku świata”. Papież wezwał wyznawców obu religii, aby „poprzez wzajemny szacunek i solidarność pokazywali, że uważają się za członków jednej rodziny: rodziny, którą Bóg umiłował i zgromadził razem od stworzenia świata do końca ludzkiej historii”.

Kwiecień

16 – Benedykt XVI skierował do Rosjan z orędzie telewizyjne. Znalazło się ono w filmie o papieżu, nadanym w dniu jego 81. urodzin przez państwowy kanał informacyjny „Wiesti”. Ojciec Święty wskazał na pilną potrzebę „przywrócenia jedności chrześcijan, do czego Kościół katolicki czuje się nieodwracalnie zobowiązany”. Po rosyjsku „drogich braci prawosławnych, zwłaszcza Jego Świątobliwość Patriarchę Moskiewskiego i Wszechrusi oraz biskupów katolickich i ich wspólnoty”.

29 – Stolica Apostolska poparła dążenia Bośni i Hercegowiny do wejścia w skład Unii Europejskiej oraz innych instytucji euroatlantyckich. Takie oświadczenie złożył podczas wizyty w Sarajewie abp Dominique Mamberti, watykański sekretarz ds. stosunków z państwami.

Maj

5 – Benedykt XVI przyjął na prywatnej audiencji prymasa Wspólnoty Anglikańskiej, Rowana Williamsa, arcybiskupa Canterbury. Było to ich trzecie spotkanie. W listopadzie 2006 r. w Watykanie podpisali oni wspólną deklarację, zobowiązując się do kontynuowania dialogu. Ostatni raz widzieli się w październiku 2007 r. w Neapolu.

20 – Normy dotyczące kandydatów do kapłaństwa z tendencjami homoseksualnymi mają charakter powszechny – oświadczył w zaaprobowanym przez Ojca Świętego liście do biskupów całego świata watykański sekretarz stanu. Kard. Tarcisio Bertone zaznaczył, że postanowienia te należy stosować we wszystkich domach formacji do kapłaństwa, także znajdujących się w kompetencji Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Oznacza to, że również do seminariów zakonnych czy znajdujących się na terenach misyjnych nie można dopuszczać osób, które praktykują homoseksualizm, wykazują głęboko zakorzenione tendencje homoseksualne lub wspierają tzw. kulturę gejowską.

29 – Kongregacji Nauki Wiary ogłosiła dekret, który stanowi, że biskup, który odważy się udzielić święceń kapłańskich kobiecie, jak i ona sama narażają się na zastrzeżoną dla Stolicy Apostolskiej ekskomunikę „latae sententiae”, czyli „wiążącą z mocy samego prawa”. Dokument ma na celu „ochronę natury i ważności sakramentu kapłaństwa”, tradycyjnie zastrzeżonego dla mężczyzn”. Jan Paweł II w liście apostolskim „Ordinatio sacerdotalis” z 22 maja 1994 r. w sposób ostateczny potwierdził nauczanie Kościoła w sprawie udzielania święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg