Co ważnego wydarzyło się w Kościele katolickim w Polsce w mijającym 2007 roku?
LIPIEC
Kraków. Komisja Teologiczno-Duszpasterska "Pamięć i Troska" opublikowała 4 lipca dokument "Prawda i odpowiedzialność". Zawiera on "elementarne zasady dotyczące przekazywania i odbioru informacji o współpracy niektórych osób ze służbami reżimu komunistycznego w okresie PRL". Dokument podpisany przez przewodniczącego Komisji bp. Jana Szkodonia kończy się słowami: "Każdy z nas stanie kiedyś na sądzie Bożym. Każdy z nas zostanie rozliczony ze słów i czynów, również z sądów, które wydał o bliźnich. Pamiętajmy, że będziemy przede wszystkim sądzeni z miłości".
Jasna Góra. Ok. 150 tys. wiernych uczestniczyło 8 lipca w Mszy św. wieńczącej XV Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja. Przybyli przedstawiciele rządu z premierem Jarosławem Kaczyńskim i trzema wicepremierami, ministrowie, parlamentarzyści. Liturgii koncelebrowanej przez ośmiu biskupów przewodniczył biskup sandomierski Andrzej Dzięga, który wśród bolesnych problemów współczesnej Polski wymienił w homilii m.in. sprawę abp Wielgusa i strajk służby zdrowia. Po Mszy J. Kaczyński zapewnił zgromadzonych, że jego rząd w dalszym ciągu będzie zmierzał w kierunku Polski solidarnej. "Dzięki takim ja wy, Polska trwa i będzie trwała, wbrew wszystkiemu!" - wołał premier.
Warszawa. Minister edukacji narodowej Roman Giertych podpisał 13 lipca rozporządzenie mówiące o tym, że stopnie z religii, etyki lub innych dodatkowych zajęć edukacyjnych będą wliczane do średniej ocen. Rozporządzenie weszło w życie od nowego roku szkolnego - 1 września 2007.
Warszawa. Ponad 3 tys. uczestników, w tym 900 z zagranicy, uczestniczyło zakończonej 15 lipca XIX Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży. Impreza organizowana przez zakon pijarów Parafiada jest miejscem zawierania przyjaźni i integracji młodzieży różnych kultur, języków, a nawet wyznań. Współzawodnictwo dzieci i młodzieży opiera się na starogreckiej triadzie: stadion-świątynia-teatr.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.