Kościół katolicki w Polsce 2007 - najważniejsze wydarzenia

Co ważnego wydarzyło się w Kościele katolickim w Polsce w mijającym 2007 roku?

PAŹDZIERNIK

Warszawa. 8 października zmarł ks. prałat Zdzisław Peszkowski - znany w Polsce i za granicą z niezłomnej walki o pamięć pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Był kapelanem Rodzin Katyńskich. Dzięki jego staraniom udało się doprowadzić do końca budowę cmentarzy w miejscu pochówku polskich ofiar reżimu sowieckiego. Zmarł w wieku 89 lat, spoczął w krypcie zasłużonych Polaków pod Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Kazimierz Dolny. Zgromadzenie sióstr betanek odzyskało dom zakonny w Kazimierzu Dolnym. Komornicy w asyście policji wyeksmitowali 10 października ponad 60 osób - b. betanek, które zerwały łączność z Kościołem oraz byłego franciszkanina - bezprawnie pozostających w budynku. Egzekucja komornicza przebiegała bardzo sprawnie i bez niespodziewanych wydarzeń. Kobiety nie skorzystały z oferty Kościoła, by zamieszkać tymczasowo w przygotowanych ośrodkach. Ich miejsce pobytu pozostaje nieznane.

Warszawa. Kościelna Komisja Historyczna (KKH) poinformowała 11 października o zakończeniu swoich. Powołana w październiku 2006 r. Komisja podkreśla w komunikacie, że "nie pełniła funkcji sądu i nie wydawała orzeczeń stwierdzających rzeczywistą świadomą i tajną współpracę z organami bezpieczeństwa PRL". , oraz że w swoich sprawozdaniach "odnoszących się do poszczególnych osób, starała się jedynie rzetelnie przedstawić aktualny stan zasobów archiwalnych z uwzględnieniem czasu, w którym zostały one udostępnione przez IPN". KKH poinformowała, że sprawozdanie końcowe obejmuje syntetyczne przedstawienie założeń ideologii marksistowskiej wobec religii, zarys stosunków państwo - Kościół w Polsce Ludowej, opis represji organów bezpieczeństwa PRL wobec duchownych a także podsumowanie wyników badań materiałów archiwalnych IPN na temat żyjących biskupów Polski.

Kraj. Biskupi zaapelowali do wiernych o powszechny udział w zaplanowanych na 21 października wyborach do parlamentu. W odczytywanym 14 października słowie pt. "Odpowiedzialność za dobro wspólne" przypominają, że "Kościół nie ma żadnej politycznej reprezentacji, a co za tym idzie partii politycznej, która miałaby prawo przemawiać w imieniu Kościoła lub powoływać się na jego poparcie". Dodają jednocześnie, że programy niektórych ugrupowań politycznych są "bliższe chrześcijańskiej wizji człowieka i społeczeństwa", inne zaś - "odległe od nauczania Kościoła lub wręcz z nim sprzeczne".

Warszawa. Na Zamku Królewskim 13 października po raz ósmy wręczono nagrody TOTUS przyznawane z okazji Dnia Papieskiego przez należącą do Episkopatu Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Tegorocznymi laureatami zostali: Instytut Studiów nad Rodziną UKSW w Łomiankach, prof. Andrzej Zoll, publicysta Grzegorz Polak i portal internetowy Opoka. Nagrody Totus to statuetki autorstwa Wincentego Kućmy i 50 tys. zł.

Kraj. Msze w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, dyskusje o jego pontyfikacie, koncerty, wystawy i biegi uliczne - w ten sposób 14 października uczczono VII Dzień Papieski obchodzony pod hasłem "Jan Paweł II - obrońca godności człowieka". 100 tys. wolontariuszy przeprowadziło zbiórkę na rzecz stypendiów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" dla zdolnej, ubogiej młodzieży. W homiliach duchowni apelowali o ofiarność na rzecz stypendystów, których nazywali "żywym pomnikiem Jana Pawła II".

Rzym. 16 października zmarł najstarszy polski biskup 93-letni bp Ignacy Jeż, który przebywał w Rzymie w związku z obchodami 750. rocznicy śmierci św. Jacka Odrowąża. Następnego dnia papież Benedykt XVI ogłaszając nazwiska nowych kardynałów ujawnił, że jednym z nich miał być także polski bp Jeż. W pogrzebie b. więźnia Dachau, wielkiego orędownika pojednania polsko-niemieckiego i pierwszego ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej uczestniczyło kilkudziesięciu polskich biskupów. Bp Jeż spoczął 23 października w krypcie konkatedry w Kołobrzegu.

Kraków. Prace z Chin, Polski i Danii zostały nagrodzone 16 października w międzynarodowym konkursie architektonicznym na budowę Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie. Żadna z nagrodzonych prac nie została jednak rekomendowana do realizacji. Do konkursu zgłoszono 32 prace. Zapowiedziano dalsze rozmowy z autorami nagrodzonych prac.

«« | « | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg