Kościół katolicki w Polsce 2007 - najważniejsze wydarzenia

Co ważnego wydarzyło się w Kościele katolickim w Polsce w mijającym 2007 roku?

MAJ

Warszawa. Bp Piotr Libera, 56-letni sekretarz generalny KEP i biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej został mianowany 2 maja przez papieża biskupem płockim.

Warszawa. O. Jacek Salij OP, znany teolog, duszpasterz i pisarz został 3 maja odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Warszawa. Pod hasłem "Rodzina wiosną dla Europy i świata" w dniach 11-13 maja obradował czwarty Światowy Kongres Rodzin. "Zdrowa rodzina niesie Europie i światu wiosnę cywilizacji miłości i życia w miejsce " - głosi posłanie kongresu, w którym uczestniczyło ponad 3 tys. delegatów z ponad 60 krajów wszystkich kontynentów. W obradach, które odbywały się w Sali Kongresowej uczestniczyli przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń rodzinnych, posłowie do parlamentu Europejskiego, duchowni różnych wyznań i religii. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładów i dyskusji, podczas których mówiono o istocie małżeństwa, rodziny, wychowania a także porównywano systemy opieki nad rodziną stosowane w różnych krajach. Mówiono także o zagrożeniach przed jakimi staje rodzina we współczesnym świecie, m.in. o atakach na małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, o fali rozwodów, dylematach bioetycznych czy przyczynach bezdzietności.

Warszawa. Abp Józef Życiński odebrał 15 maja nagrodę Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". Szef dziennika Adam Michnik powiedział podczas uroczystości w siedzibie redakcji, że metropolita lubelski zawsze ostrzegał przed "Moralnością troglodytów", zaś prof. Barbara Skarga, mówiąc o laureacie podkreśliła, iż nieprawdą jest, że rozum i wiara są w konflikcie, bo wystarcza, aby obydwie zwróciły się ku człowiekowi.

Warszawa. Związek "Trzy Plus" powołany przez rodziny posiadające co najmniej troje dzieci zainaugurował 15 maja swoją działalność. Praca na rzecz polityki prorodzinnej oraz walka z dyskryminacją rodzin wielodzietnych - to główne cele Związku, którego przewodniczącą została Joanna Krupska. Podkreśla ona, że choć Polska przeżywa głęboki kryzys demograficzny, to praktycznie w naszym kraju nie prowadzi się niemal żadnej polityki na rzecz rodziny.

Warszawa. O jedność budowaną na prawdzie zaapelował 16 maja abp Kazimierz Nycz w homilii podczas stołecznych uroczystości w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w 350. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. W ostatnim okresie życia pracował jako misjonarz na Polesiu, gdzie zginął męczeńską śmiercią po okrutnych torturach z rąk jednego z kozackich zagonów, 16 maja 1657 roku. Święty czczony jest jako patron Polski i metropolii warszawskiej.

Wadowice. Około 5 tys. uczniów z ponad 130 szkół noszących imię Jana Pawła II uczestniczyło 18 maja w obchodach 87. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Głównym punktem uroczystości byłą Msza św. odprawiona na wadowickim rynku - Placu Jana Pawła II. W Polsce jest około 600 szkół noszących imię Jana Pawła II. Placówki noszące imię papieża zobowiązane są do prowadzenia działalności charytatywnej, organizują też ogólnopolskie konkursy - przede wszystkim wiedzy o życiu i nauce Jana Pawła II.

Warszawa. Ponad 3,5 tys. osób, głównie rodzin z dziećmi wzięło udział 20 maja w drugim Marszu dla Życia i Rodziny. Uczestnicy z kraju i zagranicy manifestowali przywiązanie do wartości chrześcijańskich oraz szacunek dla życia każdej osoby, od poczęcia do naturalnej śmierci. Pod sejmem skandowano hasło "Wybierzcie zycie" oraz "Niskie podatki dla ojca i matki".

Zakopane. 25 maja w wieku 61 lat zmarł Mirosław Drozdek, budowniczy i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, pierwszy kapelan zakopiańskiej "Solidarności", jedna z najbardziej znanych postaci na Podhalu. W lutym 2006 został oskarżony przez "Tygodnik Podhalański" o współpracę z SB, czemu kategorycznie zaprzeczał. Zmarł po długotrwałej chorobie nowotworowej.

Piotrków Trybunalski. Matka Boża Trybunalska jest od 26 maja oficjalnie patronką polskich parlamentarzystów. Dekret Stolicy Apostolskiej w tej sprawie odczytał na uroczystej Mszy św. W Piotrkowie Trybunalskim nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.

Piekary Śląskie. Ponad 100 tys. mężczyzn przybyło 27 maja w jubileuszowej, 60. pielgrzymce do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. "Tam, gdzie wytrwale głosi się Ewangelię, jest o wiele mniej niesprawiedliwości" - mówił w homilii metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Wyraził też zaniepokojenie rozbiciem małżeństw i kryzysem rodziny: "Model rodziny chrześcijańskiej ściera się z konsumpcyjnym stylem życia, z tak zwaną 'kulturą singli', z propagandą homoseksualną. (...) Rodzina musi pozostać rodziną. Nie można iść w poprzek praw natury" - mówił hierarcha. Opowiedział się też jednoznacznie za reformą podatków, by rodzina wielodzietna miała lepsze warunki materialne. Prawdziwe nawrócenie człowieka zawsze przynosi dobre owoce w życiu społecznym i politycznym. Wie o tym coraz więcej pracodawców, pracobiorców na naszej ziemi"- mówił w homilii metropolita katowicki abp Damian Zimoń".

Płock. Bp Piotr Libera odbył 31 maja ingres do katedry płockiej. W homilii zapewnił, że przybywa by głosić Dobrą Nowinę. W jej centrum jest prawda o Bogu, który jest miłością miłosierną, to znaczy taką, która przebacza i bardziej chce leczyć, podnosić niż rozliczać, i gotowa jest wychodzić na poszukiwanie owiec zagubionych. Przestrzegł też ludzi Kościoła przed pychą, triumfalizmem i chęcią rządzenia oraz zaznaczał, że Kościół powinien podążać za potrzebującym człowiekiem.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg